Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reprezentantii salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reprezentantii salariatilor

Art. 221. [desemnarea]
(1) La angajatorii la care sunt incadrati mai mult de 20 de salariati si la care nu sunt constituite organizatii sindicale reprezentative conform legii, interesele salariatilor pot fi promovate si aparate de reprezentantii lor, alesi si mandatati special in acest scop.

In Romania sunt cu siguranta mai mult de 20 salariati la angajatorul la care lucrez , dar la punctul nostru de lucru sunt doar 17 angajati .
In cazul acesta putem sa ne alegem la punctul nostru de lucru un reprezentant al angajatilor ?
Sau trebuie sa fie unul sau mai multi la nivel national ales ?
Puteti alege la punctul de lucru un reprezentant al salariatilor.