Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

bunaseara. sunt incadrata in grad de handicap accentuat congenital (dobandit din nastere)
pot beneficia de pensie de urmas atat dupa mama cat si dupa tata?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Art. 90
Cuantumul pensiei de urmas, in cazul orfanilor de ambii parinti, se stabileste prin insumarea drepturilor de pensie de urmas, calculate dupa fiecare parinte.

2. - Mai intai trebuie sa vi se stabileasca un grad de invaliditate si apoi veti putea solicita pensia de urmas dupa ambii parinti.
- Luati legatura cu medicul de familie sa va trimita la medicul specialist si apoi la comisia de expertiza medicala care va stabili starea si gradul de invaliditate.
eu am peste 26 de ani.
singurul document care atesta ca am o deficienta accentuata din nastere (congenitala) este certificatul de handicap. altfel nu am nicio decizie cu privire la gradul de invaliditate de sub 26 de ani.
daca obtin acuma o astfel de decizie de invaliditate ma mai incadrez in articolul 84 lit. (c)?
1. Cred ca daca veti obtine un grad de invaliditate veti putea beneficia de pensie de urmas.

2. - Dar ar fi bine sa intrebati si la Casa de Pensii de care apartineti cu domiciliul.
- Sau puteti sa intrebati si la Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP), pe e-mail, la: cnpp.ro/intreaba-un-consultant
Art. 84
Copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Interpretarea mea:
Potrivit art.84 lit.c) se poate beneficia de pensie de urmas daca invliditatea s-a ivit in perioada in care persoana se afla in una din situatiile prevazute la lit.a) sau b).
Aceasta mentiune trebuie sa se regaseasca in decizia de incadrare intr-un grad de invaliditate.