Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Comisia centrala de inventariere a patrimoniului
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Comisia centrala de inventariere a patrimoniului

Buna ziua
Poate face parte din comisia centrala de inventariere a patrimoniului, auditorul din cadrul unei institutii bugetare?
Nu.
Potrivit omfp 2861/2009- actualizat- pentru aprobarea Normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor si capitalurilor proprii(punct 6, alin 5 din anexa):
5) Din comisia de inventariere nu pot face parte gestionarii depozitelor supuse inventarierii, contabilii care tin evidenta gestiunii respective si nici auditorii interni sau statutari.

- pagina 4 din document:
[ link extern ]