Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... plata contributie de sanatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

plata contributie de sanatate

Din aprilie 2014 pana in septembrie 2015 nu am realizat nici un venit. In septembrie 2015 am intrat la pensie si doresc sa stiu cat am de plata la sanatate pentru a-mi putea activa cardul de sanatate. Stiu pe cineva care a fost exact in aceeasi situatie si a fost scutit de plata contributiei pe un an, Doresc sa stiu exact legea, art. paragraf care prevede acest lucru (adica scutirea de la plata) sa-l pot utiliza ca argument la casa de sanatate. Cu multumiri
Legea nr.95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii
art.224
(1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
.....
g) pensionarii cu venituri din pensii mai mici de 740 lei;
......

Prin urmare, daca aveti o pensie mai mica de 740 lei nu platiti c.a.s.s.

multumesc pt raspuns, eu vroiam sa stiu daca pt perioada in care nu am lucrat o sa ma puna sa platesc cass, pt ca sa pot activa cardul de sanatate deoarece la medicul de familie apar neasigurata
Art.268 din Legea nr.95/2006
(2) Persoanele care au obligaţia de a se asigura şi nu pot dovedi plata contribuţiei sunt obligate, pentru a obţine calitatea de asigurat:
a) să achite contribuţia legală lunară pe ultimele 6 luni, dacă nu au realizat venituri impozabile pe perioada termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale, calculată la salariul minim brut pe ţară în vigoare la data plăţii, calculându-se majorări de întârziere;

b) să achite pe întreaga perioadă a termenelor de prescripţie privind obligaţiile fiscale contribuţia legală lunară calculată asupra veniturilor impozabile realizate, precum şi obligaţiile fiscale accesorii de plată prevăzute de Codul de procedură fiscală, republicat, cu modificările şi completările ulterioare, dacă au realizat venituri impozabile pe toată această perioadă;

c) să achite atât contribuţia legală lunară şi obligaţiile fiscale accesorii prevăzute la lit. b) pentru perioada în care au realizat venituri impozabile, cât şi contribuţia legală lunară, precum şi majorările de întârziere prevăzute la lit. a) sau, după caz, obligaţiile fiscale accesorii, pentru perioada în care nu au fost realizate venituri impozabile pe o perioadă mai mare de 6 luni. Această prevedere se aplică situaţiilor în care în cadrul termenelor de prescripţie fiscală există atât perioade în care s-au realizat venituri impozabile, cât şi perioade în care nu s-au realizat astfel de venituri. În cazul în care perioada în care nu s-au realizat venituri impozabile este mai mică de 6 luni, se achită contribuţia legală lunară proporţional cu perioada respectivă, inclusiv majorările de întârziere şi obligaţiile fiscale accesorii, după caz.