Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... ordinul 50 grupa a2a mecanici agricol
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

ordinul 50 grupa a2a mecanici agricol

Nu gasesc in acest ordin ca mecanicii agricoli vor beneficia de acordarea grupei a2a. Va rog sa ma jutati. Din discutie si cautari pe google nu gasesc la anexa 2 pct 178 di acest ordin
Intrati pe:
www.avocatnet.ro/content/con...

si gasiti acolo Ordinul 50/1990, Anexa II, cu pct. 178.
Trebuie sa cautati Ordinul MMPS nr.50/ 1990 completat cu toate avizele la data de 31.08.1994. Il gasiti aici: www.avocatnet.ro/content/con...
-poz.178 Mecanicii agricoli care efectueaza lucrari in camp, vii si livezi cu tractoare si combine autopropulsate, cei care efectueaza tratamente fitosanitare, prin stropire si prafuire cu masini de erbicidat si masini pentru stropit si prafuit, precum si mecanicii de intretinere a tractoarelor, combinelor si masinilor agricole pentru perioada lucrata in camp.
Aceasta prevedere nu este suficienta pentru a putea fi incadrat in grupa de munca. La data aparitiei ordinului, firma unde ati lucrat trebuia sa intocmeasca niste documente la nivelul unitatii, sa primeasca avizul ITM si sa nominalizeze prin decizie interna persoanele care beneficiaza de grupa de munca, respectiv sa faca mentiuni in carnetul de munca.
Puteti primi o astfel de adeverinta (daca nu exista mentiuni in carnetul de munca) de la firma unde ati lucrat/ firma care detine arhiva daca aceste documente exista.
va multumesc mult de tot si sarbatori fericite.