Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism din circulatie!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism din circulatie!

Doresc sa radiez din circulatie un autoturism. Sunt o persoana cu handicap grav si as evita deplasarile pe la diverse birouri. Cum ar trebui sa procedez si care nunt actele necesare? Va multumesc!
Ca sa puteti radia de pe rol fiscal bun mobil ,este necesar sa prezentati la autoritatea fiscala fie document de tranzactionare,de casare/predare REMAT,fie document de proprietate spatiu in cazul in care depozitati vehiculul
Sunt necesare
1) Cerere solicitantului; Cerere radiere
2) Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
3) Certificatul de inmatriculare;
4) Placutele cu numarul de inmatriculare;
5) Cartea de identitate a vehiculului original/ copie;
6) Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale sau certificatul de atestare fiscala – 3 exemplare;
7) Procura speciala autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o alta persoana decat titularul.
Nu ati precizat concret daca dv sunteti interesat sa tranzactionati bunul mobil, sa il predati la unitate specializata sau sa il depozitati in spatiu propriu

ynocentta, utilizator