avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Radiere autoturism din circulatie!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Radiere autoturism din circulatie!

Doresc sa radiez din circulatie un autoturism. Sunt o persoana cu handicap grav si as evita deplasarile pe la diverse birouri. Cum ar trebui sa procedez si care nunt actele necesare? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 09:08, 8 Decembrie 2015
Ca sa puteti radia de pe rol fiscal bun mobil ,este necesar sa prezentati la autoritatea fiscala fie document de tranzactionare,de casare/predare REMAT,fie document de proprietate spatiu in cazul in care depozitati vehiculul
Sunt necesare
1) Cerere solicitantului; Cerere radiere
2) Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
3) Certificatul de inmatriculare;
4) Placutele cu numarul de inmatriculare;
5) Cartea de identitate a vehiculului original/ copie;
6) Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale sau certificatul de atestare fiscala – 3 exemplare;
7) Procura speciala autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o alta persoana decat titularul.
Nu ati precizat concret daca dv sunteti interesat sa tranzactionati bunul mobil, sa il predati la unitate specializata sau sa il depozitati in spatiu propriu


Ultima modificare: Marți, 8 Decembrie 2015
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Remat dacia 1300 alecumihai alecumihai Buna ziua. As avea cateva lamuriri in legatura cu radierea unei masini, scoaterea ei din evidentele politiei si primariei. Mai exact, am o Dacia 1300, a ... (vezi toată discuția)
Radiere in urma suspendarii certificatului si a numerelor procustprestserv procustprestserv Mi s-au retinut certificatul de inmatriculare si numerele de circulatie din cauza ITP expirat. Repararea masinii ar fi prea costisitoare, prin urmare a-si ... (vezi toată discuția)
Radiere masina fara certificat de dezmembrare theogrigore theogrigore Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat ... (vezi toată discuția)