Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... asigurare credit -deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

asigurare credit -deces

buna ziua,
tata, la data decesului detinea un credit si un card de credit la o banca (rbzr), totodata la aceste produse detinea si polite de asigurare, am fost la banca si am anuntat decesul tatalui meu, dansii mi-au spus cu ce acte sa vin(copie certificat deces legalizata, declaratie medic familie, fisa medicala si contractele de credit.Am dus la banca aceste acte, dar salariatii nu au stiut cum sa procedeze si au sunat la sediul central cred, din sediul sucursalei de unde ma aflam telefonic am vorbit cu o dna prin care aceasta mi-a spus ca nu poate sa ofere detalii despre contul tatalui meu si doresc sa o aduc pe mama la sucursala sa ii spuna ofiterul de credit despre credit, mentionez ca nu mi-au retinut niciun act. In alta zi m-am deplasat cu mama si sotul meula banca, acolo s-a repetat acelasi lucru, dar pe mama nu a intrebat-o nimeni cum o cheama, ce calitate are sau sa ii ceara buletinul, in aceesi zi am depus o reclamatie care mi-a fost inregistrata si mi-au preluat actele dupa ce ne-am certat cu ei. Azi am primit acasa o scrisoare de la banca prin care imi spun ca cf OUG 99/2006, art 113 nu pot furniza detalii si imi cer sa le transmit certificatul de mostenitor. De ce ?. Mentionez ca nu am facut succesiunea, data deces 21.08.2015. Nu vreau decat sa inchida conturile de credit pe baza asigurarilor de viata incheiate. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ? Multumesc pentru timpul acordat !
Depuneți în scris o notificare cu privire la deces, împreună cu toate actele doveditoare. Faceți mențiune și cu privire la data când i-ați notificat verbal.
Solicitați închiderea conturilor pe motiv de deces și închiderea creditelor din polița de asigurare.

Trebuie să vă răspundă la o sesizare în scris.