avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen depunere apel- termen motivare apel
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen depunere apel- termen motivare apel

Va rog frumos sa imi spuneti:
- pentru furt, cf. Noului Cod penal si Noului Cod de Procedura Penala,
cum se calculeaza termenul de depunere a Apelului ?

1.- de la data primirii Minutei hotararii penale ?
sau
2. - de la data comunicarii hotararii penale ?

Institutia noastra a facut Apel
in termen de 5 zile de la primirea Minutei.

Completarea motivelor de Apel
in ce termen se face ?
In termen de 5 zile de la primirea hotararii penale ?
sau
in 10 zile ?

Acum, in cadrul celor 10 zile
se pot invoca motive noi de Apel
fata de ce s-a trimis ?
Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 18:54, 12 Decembrie 2015
Termenul de declarare al apelului curge de la comunicarea minutei, motivele le depuneti ulterior.
1.Termenul de apel este de 10 zile si curge de la data comunicarii minutei.
2.Nu exista un termen de 5 sau 10 zile pentru completarea motivelor de apel.
De altfel nici nu aveati obligatia sa motivati apelul inainte de a primi hotararea motivata, ci doar sa-l declarati in termenul procedural.
Daca mai doriti sa completati motivele de apel ( cu altele noi) dupa ce ati lecturat hotararea, aveti aceasta posibilitate pana cel mai tarziu la primul termen de judecata.
De preferat insa este sa depuneti aceasta completare a motivelor de apel in timp util, astfel incat atat completul de judecata cat si partile din dosar, sa ia la cunostinta de continutul acestora inainte de primul termen de judecata.
Doamna avocat Simonette12 a spus:
" Daca mai doriti sa completati motivele de apel ( cu altele noi) dupa ce ati lecturat hotararea, aveti aceasta posibilitate pana cel mai tarziu la primul termen de judecata."

Totusi, va rog frumos sa imi spuneti
de ce se mai spune in hotarare
ca avem dreptul la apel in Termen de 10 zile de la comunicare ?....
odata ce suntem obligati sa declaram apelul in Termen de 5 zile de la comunicarea minutei ?
Care ar fi logica ?

Va rog sa imi spuneti ce articol de lege spune ca
putem completa motivele de apel
pana la primul termen de judecata ?
Apelul se declara în 10 zile de la comunicarea minutei. Trebuie sa depuneți motivele de apel pana la ziua judecății deoarece apelul nu se mai poate motiva doar oral(art.412 alin.4 c.p.p.) Legea nu prevede însă nici o sancțiune dacă nu îl motivați, instanta fiind obligata ca în afara de temeiurile invocate și cererile invocate de apelant, sa examineze cauza sub toate aspectele de fapt și de drept(art. 417 Alin.2c.p.p.).
Motivarea apelului prezintă importanta pentru determinarea limitelor acestuia, altfel se va considera atacat întreg dispozitivul.

Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri !

Alte discuții în legătură

Care este termenul de motivare a apelului? praporgescu praporgescu care este termenul de motivare a apelului potrivit noului cod de procedura penala art.410 raportat la art 412? multumesc! (vezi toată discuția)
Formulare cerere pentru eliberare hotarare si achitare taxa de timbru, dupa noul cod de procedura penala oanaportar oanaportar In urma judecarii unui proces proces penal judecatoria a emis o hotarare judecatoreasca. Va rog sa imi spuneti daca dupa Noul Cod de Procedura penala ... (vezi toată discuția)
Apel penal- care este ultima zi de depunere si la ce instanta se depune? oanaportar oanaportar Buna dimineata ! Va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti daca hotararea penala pe care a primit-o o colega pe data de 09.12.2015, i se spune ca are ... (vezi toată discuția)