Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Formulare cerere pentru eliberare hotarare si achitare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Formulare cerere pentru eliberare hotarare si achitare taxa de timbru, dupa noul cod de procedura penala

In urma judecarii unui proces proces penal
judecatoria a emis o hotarare judecatoreasca.

Va rog sa imi spuneti daca dupa Noul Cod de Procedura penala /civila
- va trebui sa depun o Cerere scrisa prin care sa cer
sa mi se elibereze acea hotarare penala ?
- cererea va trebui sa o taxez ? Cu cat ?
- in ce termen va fi redactata acea hotarare penala ?
- cand voi primi hotararea penala ?
Buna seara!

Sentinta penala o veti primi prin posta, pentru a putea face apel. Nu sunt necesare alte formalitati.

Cu stima.
Conform Noului Cod de procedura nu ni se va reprosa ca nu depunem tot interesul si toate eforturile ca sa urmarim cursul procesului ?
Asa am patit cu Curtea de Apel !
Am primit un asemenea repros.
Nu cerusem, printr-o cerere scrisa hotararea iar aceasta ni s-a comunicat foarte tarziu !
Se considerase ca termenul pentru calea de atac curgea de la data pronuntarii solutiei si afisarii acesteia pe Ecris,instanta de apel considerand ca am cunoscut hotararea.
Nu suntem obligati sa solicitam printr-o cerere scrisa o copie dupa hotararea judecatoreasca ?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Termenul de apel nu curge de la pronuntarii/ publicarii solutiei pe portalul instantei si nici de la data comunicarii hotararii redactate.
Termenul de apel de 10 zile curge de la data comunicarii copiei minutei hotararii pronuntate.
Declarati apel in termenul procedural si apoi asteptati comunicarea hotararii motivate.
Termenul de redactare al hotararii penale este de cel mult 30 de zile de la pronuntare.
Dupa redactare instanta va comunica hotararea partilor
Dupa comunicarea hotararii redactate, formulati motivele apelului si le depuneti.
Dupa redactarea hotararii instanta va inainta dosarul instantei de apel care fixa termen in vederea solutionarii apelului si va dispune apoi citarea partilor in acest sens.
Concluzionand nu este necesar sa solicitati eliberarea unei copii a hotararii pronuntate si nici sa achitati taxa de timbru.
Taxa de timbru in cuantum 5 lei se achita doar atunci cand se solicita legalizarea hotararii cu mentiunea \"definitiva\", ori deocamdata nu va aflati in aceasta situatie.

Art. 406 n. cod. de proc. pen.
Redactarea şi semnarea hotărârii
(1) Hotărârea se redactează în cel mult 30 de zile de la pronunţare.
(2) Hotărârea se redactează de unul dintre judecătorii care au participat la soluţionarea cauzei, în cel mult 30 de zile de la pronunţare, şi se semnează de toţi membrii completului şi de grefier.
(3) Dispozitivul hotărârii trebuie să fie conform cu minuta.
.......................................
Art. 407Comunicarea hotărârii
(1) După pronunţare, o copie a minutei hotărârii se comunică procurorului, părţilor, persoanei vătămate şi în cazul în care inculpatul este arestat, administraţiei locului de deţinere, în vederea exercitării căii de atac. În cazul în care inculpatul nu înţelege limba română, o copie a minutei hotărârii se comunică într-o limbă pe care o înţelege. După redactarea hotărârii, acestora li se comunică hotărârea în întregul său.
Art. 410
Termenul de declarare a apelului
(1) Pentru procuror, persoana vătămată şi părţi, termenul de apel este de 10 zile, dacă legea nu dispune altfel şi curge de la comunicarea copiei minutei.
.....................................................
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc foarte mult pentru ajutor !