Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata orelor de munca de weekend
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata orelor de munca de weekend

Am un contract de munca de 8h/zi , 40h pe saptamana.
Programul de lucru este in ture de 7h/zi si un weekend cu 13h sambata si 11h duminica.
Cum se platesc aceste ore din weekend? Normal sau ca ore de weekend? Sau se recupereaza? (tinand cont de faptul ca aceste ore completeaza numarul de ore de program conform contractului).
In contractul de munca este specificat ca orele suplimentare sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatoare legala se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu de 10% aferent acestor ore.
Multumesc frumos,
1. Programul dvs incalca prevederile Codului Muncii, art.114.

Art. 114
(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.
....

Programul dvs este de 59 ore/sapt...???

Munca in zilele de repaus saptamanal este compensata cumulativ cu :
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

2. Sporul pentru munca suplimentara care se acorda, se stabileste prin negociere, in cadrul contractului colectiv de munca sau, dupa caz, al contractului individual de munca, si nu poate fi mai mic de 75% din salariul de baza.

De asemenea, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Prin urmare, clauza din c.i.m. cu privire la spor este contrara legii.

3. Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
i) nerespectarea dispozitiilor privind munca suplimentara, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
m) incalcarea de catre angajator a obligatiei prevazute la art. 27 si 119, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.
....