Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Casatorie in Irlanda, divort in Romania
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Casatorie in Irlanda, divort in Romania

M-am casatorit(parteneriat civil,fara cununie religioasa) cu un irlandez acum 2 ani,in Irlanda(eu nu am cetatenie irlandeza).Aici este nevoie de 2 ani de separare si inca unul pana la inceierea divortului.In situatia de fata este un timp fantastic de lung de asteptare.As putea divorta in romania?cat ar dura si ce ar trebui sa fac?Nu avem copii,nu am nici un fel de pretentie la nimic,vreau doar un divort rapid cu care el v-a fi de acord.Multumesc
Da, veti putea divorta in Romania,

DAR: prima data, va trebui sa faceti recunoasterea casatoriei in Romania .
Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
multumesc mult pentru raspuns
Daca el este de acord cu divortul contactati avocat pentru divort deoarece este mai complicat decat credeti.
Daca nu derulati procedura asa cum trebuie se va respinge divortul in Romania.
Nu este un proces de divort simplu sub aspectul procedurii aplicabile.

Veti divorta la Bucuresti daca va intelegeti.
Sa nu sesizati aiurea vreo alta instanta din tara.
1.Pentru a putea divorta in Romania este necesar sa transcrieti certificatul de casatorie/extrasul de casatorie pentru ca actele de stare civila ale cetatenilor romani intocmite de autoritatile straine au putere doveditoare doar daca sunt transcrie in registrele de stare civila romane.
Transcrierea se poate efectua in tara si prin imputernicit cu procura speciala.

2.Nu este obligatoriu sa divortati la Judecatoria Sector 5 Bucuresti.
Art. 914 c.pro.civ.
Instanţa competentă
..................................
(2) Dacă nici reclamantul şi nici pârâtul nu au locuinţa în ţară, părţile pot conveni să introducă cererea de divorţ la orice judecătorie din România. În lipsa unui asemenea acord, cererea de divorţ este de competenţa Judecătoriei Sectorului 5 al municipiului Bucureşti.

Daca nu va puteti deplasa in tara, aveti posibilitatea sa va angajati un avocat care sa va depuna actiunea de divort si sa va reprezinte in fata instantei de judecata.
multumesc mult,este nevoie doar de transcrierea certificatului?mai am nevoie de alte acte?este nevoie si de sotul meu sau o pot face doar eu?nu avem domiciliul in romania dar ar fi foarte convenabil procesul sa fie in bucuresti