avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie suspendare ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie suspendare ITM

Buna ziua,

Solicit o lamurire cu privire la urmatoarea situatie: o mamica se afla in concediul pentru cresterea copilul in varsta de pana 2 ani, sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani (termenul de suspendare este pana in data de 19.12.2015);copilul are un handicap grav, si in fiecare an, i se elibereaza certficatul de handicap, pe baza caruia s-a facut si suspendarea;pentru anul 2015, are un nou certificat de handcap, care este valabil din 18.12.2015 pana in 18.12.2016.
Intrebarea mea este urmatoarea: mamica va intra in posesia certificatului peste cateva zile de la data valabilitatii acestuia (5-6 zile).Data deciziei de continuare a suspendarii va fi, sa zicem, 23.12.2015, termenul de susoendare 18.12.2015-18.12.2016, iar data depunerii revisal va fi tot 23.12.2015. Sunt respectate termenele de suspendare si depunere revisal?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: adrycrys , utilizator 14:01, 17 Decembrie 2015
Suspendarea c.i.m. se opereaza in REVISAL in termen de 20 de zile lucratoare de la data suspendarii.

... termenul de suspendare 18.12.2015-18.12.2016, iar data depunerii revisal va fi tot 23.12.2015. ...


Este corect. :)
vA MULTUMESC CU MARE DRAG!=D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire suspendare ccc pana la 3 ani hogye lavinia hogye lavinia De la ce data se considera un an de suspendare CCC pana la trei ani ? In conditiile in care copilul implinea 2 ani in 22.07.2016 . Mama a depus cerere de ... (vezi toată discuția)
Durata suspendare cim ingrijire copil BBADIE BBADIE Buna seara Va rog sa ma ajutati cu o lamurire privitoare la durata suspendarii CIM ingrijire copil pana la 2 ani , tema destul de veche pentru Dvs dar ... (vezi toată discuția)
Am urmatoarea situatie : salariata are cim suspendat pentru crestere ... YoAlle YoAlle Am urmatoarea situatie : Salariata are CIM suspendat pentru crestere copil cu handicap pana la 3 ani de zile . Certificatul de handicap este eliberat pentru ... (vezi toată discuția)