Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare in interesul invatamantului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare in interesul invatamantului

detasarea in interesul invatamantului de poate face pe posturi vacante/titularizabile sau numai pe pe posturi rezervate sau declarate cu viabilitate mai mica de 4 ani?, am citit legea 128/1997 dar nu am gasit raspuns la intrebarile de mai sus, poate ma lamureste cineva mai bine! multumesc!
In mod logic, in ambele cazuri, deoarece scopul detasarii in interesul invatamantului este combaterea deficitului de personal didactic. Nu sunt enumerate cauzele care duc la acesta lipsa de personal.
Undeva, la art 15 (5) detasarea pe un post rezervat este indirect prevazuta.