avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Actiune in regres - masina vanduta de mai multe ori ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Actiune in regres - masina vanduta de mai multe ori fara schimbarea proprietarului din acte

Cum il fac pe actualul detinator al autoturismului pe care eu l-am inmatriculat si l-am vandut cu act de vanzare cumparare acum trei ani sa-l radieze din circulatie?Masina a mai fost vinduta de cateva ori intre timp,nu stiu unde si la cine este.Compania de drumuri stie ca trebuie sa ia banii de la cineva,nu conteaza ca nu eu am fost la volanul masinii cand aceasta a fost surprinsa circuland fara rovigneta valabila pe drum european.Poate justitia din tara asta sa ma puna sa platesc amenda pentru o contraventie pe care NU EU AM SAVARSIT-O?Am depus plangere contraventionala,am castigat pe fond dar compania de drumuri a facut apel. Va rog cine poate sa ma lumineze ce este o actiune in regres asupra cumparatorului!
Cel mai recent răspuns: vorsiht , utilizator 21:05, 30 Decembrie 2015
Șoferul răspunde contravențional.

A trecut cam mult timp și e complicata o acțiune în justiție.
Dacă ați vândut mașină ați și radiat-o înțeleg.
Cum circula cu ea?
Intelegeti gresit, nu a radiat-o din circulatie ca nu avea de ce, masina se radiaza doar daca nu va mai circula pe drumurile din Romania.
Nu aveti nici de ce cere acest lucru ( radierea din circulatie) in instanta.
Ce aveti de facut e sa il actionati in judecat pe cel caruia i-ati vandut ca sa isi inmatriculeze masina pe numele lui.
Ce s-a intamplat in apel?
Pai asta e soluția.
Radierea din circulație.

Probabil ca e o problema cu taxa de poluare.
Îl anunță pe respectivul și trece la masuri drastice.

Numerele de înmatriculare sunt pe numele proprietarului.
Ie poate lua...

Lumea asa face când se supara...
Mai toți ar proceda asa din cate știu eu...

Nu va mai putea circula.

Se mai ridica o întrebare.
Ce document are șoferul când îl oprește politia?

Sunt variante dar...trebuie localizata problema...
Ultima modificare: Joi, 24 Decembrie 2015
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat


Cererea de radiere din circulatie este cerere irevocabila,care genereaza interzicerea definitiva a dreptului de circulatie a vehiculului pe drumurile publice
va confruntati cu situatie delicata deoarece in evidente dv figurati dv drept proprietar
La momentul cand ati instrainat vehiculul ati completat rubrica speciala de pe talon?
In speta,dv puteti formula actiune in regres impotriva debitorului principal ,respectiv persoana care conducea vehiculul care in documente figureaza drept proprietatea dv
Actiunea in regres ,se intemeiaza pe disp prevazute de art. 1357 noul C. civ. pentru angajarea raspunderii civile delictuale a unui tert

Trebuie modificat codul rutier in asa fel incat daca o masina vanduta cu acte conform legii nu este inmatriculata in termen de 30 zile sa fie radiata automat din circulatie,iar cel care a vandut masina sa fie obligat sa anunte vanzarea in termen de 5 zile .
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Decembrie 2015
stoicavasile, utilizator

Alte discuții în legătură

Radiere autoturism la politie corad corad Buna ziua, dupa cum spune si titlul, vreau sa vand un autoturism, cunosc procedura de radiere la administratia fiscala, dar legea este atat de vaga cu privire ... (vezi toată discuția)
Auto vandut si neînregistrat Rrs Rrs Buna ziua, Am si eu o problema. La sfarsitul lui 2014, am vândut un autoturism. Acum, în 2016, am primit o amendă contravenţională de la CNADNR pentru ... (vezi toată discuția)
Cum radiez un autovehicul vandut avand in vedere ca mi s-au comunicat mai multe procese verbale de contraventie? Vasilica80 Vasilica80 Buna ziua Am avut un autovehicul pe care l-am vândut in 2010 urmând toate procedurile legale: contract de vânzare-cumpărare, radiat de la taxe si ... (vezi toată discuția)