Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Aviz medical pentru siguranta circulatiei
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Aviz medical pentru siguranta circulatiei

La multi ani,
Cunosc H.G. nr 355/ 11.04.2007 si stiu ca angajatorul este obligat sa suporte costurile efectuarii tuturor serviciilor medicale profilactice impuse de lege dar firma la care lucrez ma obliga sa merg si sa fac toate analizele la un cabinet particular avizat de Ministerul Transporturilor si sa le platesc.
Separat,merg si mai realizez acelasi examen medical(mai putin strict,fara analize de sange si urina) la un spital anume pe care de data aceasta nu trebuie sa il abonez.
De la cabinetul privat obtin un Aviz medical pentru siguranta circulatiei.Fara acest aviz cei de la Spital imi spun ca Medicina Muncii nu este valabila.
Intrebarea mea concreta este:angajatorul trebuie sa imi plateasca si acest Aviz de la cabinetul privat sau doar cel de la spital?
Stiu ca Medicina Muncii este obligatorie in orice intreprindere,firma,etc dar noi,ca soferi suntem obligati ,anual ,sa efectuam si sa obtinem acest aviz fara de care firma nu ne permite sa plecam in cursa.
Multumesc anticipat
Toate costurile legate de examinarea medicala periodica sunt in sarcina angajatorului. Mai multe informatii gasiti aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Aptitudinea/ inaptitudinea in munca se stabileste de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale.
HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor mentioneaza:
-art.16 (6) Medicul specialist de medicina muncii, in baza fisei de solicitare a examenului medical la angajare, fisei de identificare a factorilor de risc profesional, dosarului medical si a examenelor medicale efectuate, completeaza fisa de aptitudine cu concluzia examenului medical la angajare: apt, apt conditionat, inapt temporar sau inapt pentru locul de munca respectiv.
-art. 17 Fisa de aptitudine care finalizeaza examenul medical la angajarea in munca se completeaza numai de catre medicul de medicina muncii, in doua exemplare, unul pentru angajator si celalalt pentru lucrator.
-art. 22 Examenul medical periodic cuprinde urmatoarele:
e) finalizarea concluziei prin completarea fisei de aptitudine, conform modelului prevazut în anexa nr. 5, de catre medicul specialist de medicina muncii, în doua exemplare, unul pentru angajator si celalalt pentru lucrator.
f) la indicatia medicului de medicina muncii, pentru stabilirea incompatibilitatilor medicale cu riscurile profesionale evaluate, examenul medical periodic poate cuprinde investigatii si/ sau
examene medicale de specialitate suplimentare celor prevazute in Anexa nr. 1.
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca