avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... executarea sentintei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

executarea sentintei


Doresc sa aflu, daca asupra unei sentinta irevocabile, prin care am castigat niste drepturi salariale, care au si fost platite deja de ordonatorul principal de credite, deci, decizia Curtii de Apel a fost executata, se mai poate reveni cu cale extraordinara de atac, in vederea recuperarii sumei de catre unitatea angajatoare
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:18, 28 Iulie 2009
In conditiile in care decizia in cauza a fost pusa in aplicare de partea cazuta in pretentii, aspect care echivaleaza cu o recunoastere a solicitarilor dumneavoastra, chiar daca ar mai exista o cale de atac, aceasta ar fi sortita esecului.
Raspunsul la intrebarea dumneavoastra este NU.
desepe01 a scris:


Doresc sa aflu, daca asupra unei sentinta irevocabile, prin care am castigat niste drepturi salariale, care au si fost platite deja de ordonatorul principal de credite, deci, decizia Curtii de Apel a fost executata, se mai poate reveni cu cale extraordinara de atac, in vederea recuperarii sumei de catre unitatea angajatoare

Odata ce v-au fost platite aceste drepturi salariale de catre unitatea respectiva nu mai pot reveni cu o cale extraordinara de atac fiindca cererea le-ar fi respinsa ca inadmisibila deoarece prin plata ei au acceptat hotararea instantei de judecata!B-)
Ultima modificare: Luni, 27 Iulie 2009
MIHAI GRIGORE, Avocat
Avand in vedere ca hotararile date de instantele de judecata in chestiuni ce privesc litigiile de munca sunt definitive si executorii de drept, iar suspendarea executarii acestora chiar daca a fost declarat recursul ori revizuirea, este imposibila conform dispozitiilor Cpr.Civ. si Codului Muncii, va spun ca este posibil ca prin declararea caii de atac extraordinare sa se ceara repunerea in situatia anterioara si returnarea sumelor deja platite.
gabescu a scris:

Avand in vedere ca hotararile date de instantele de judecata in chestiuni ce privesc litigiile de munca sunt definitive si executorii de drept, iar suspendarea executarii acestora chiar daca a fost declarat recursul ori revizuirea, este imposibila conform dispozitiilor Cpr.Civ. si Codului Muncii, va spun ca este posibil ca prin declararea caii de atac extraordinare sa se ceara repunerea in situatia anterioara si returnarea sumelor deja platite.

Permiteti-mi sa nu fiu de acord cu dvs!
B-)
Nu este nicio problema, parerea mea nu este infailibila, ci doar se desprinde din practica judiciara si interpretarea unor texte de lege.

Alte discuții în legătură

Executare silita- blocare conturi stf_stf stf_stf buna ziua am fost executat silit si mi-au fost blocat contul bancar .Am depus contestatie la executare si am urmatoarea intrebare: daca platesc suma din ... (vezi toată discuția)
Desfiintare titlu executoriu-efecte badila steluta badila steluta in urma unui proces care a avut cauza constatare nulitate act juridic am obtinut solutionare favorabila.mi s-ar putea debloca contul in urma acestei ... (vezi toată discuția)
Poprire judecatoreasca Alexandrac86 Alexandrac86 Am avut o poprire pe cont de 600 de lei. Am dat in judecata biroul respectiv am castigat procesul. Pana sa se finalizeze procesul acest birou executoriu mi-a ... (vezi toată discuția)