Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... executarea sentintei
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

executarea sentintei

Doresc sa aflu, daca asupra unei sentinta irevocabile, prin care am castigat niste drepturi salariale, care au si fost platite deja de ordonatorul principal de credite, deci, decizia Curtii de Apel a fost executata, se mai poate reveni cu cale extraordinara de atac, in vederea recuperarii sumei de catre unitatea angajatoare
In conditiile in care decizia in cauza a fost pusa in aplicare de partea cazuta in pretentii, aspect care echivaleaza cu o recunoastere a solicitarilor dumneavoastra, chiar daca ar mai exista o cale de atac, aceasta ar fi sortita esecului.
Raspunsul la intrebarea dumneavoastra este NU.
desepe01 a scris:

Doresc sa aflu, daca asupra unei sentinta irevocabile, prin care am castigat niste drepturi salariale, care au si fost platite deja de ordonatorul principal de credite, deci, decizia Curtii de Apel a fost executata, se mai poate reveni cu cale extraordinara de atac, in vederea recuperarii sumei de catre unitatea angajatoare

Odata ce v-au fost platite aceste drepturi salariale de catre unitatea respectiva nu mai pot reveni cu o cale extraordinara de atac fiindca cererea le-ar fi respinsa ca inadmisibila deoarece prin plata ei au acceptat hotararea instantei de judecata!B-)
MIHAI GRIGORE, Avocat
Avand in vedere ca hotararile date de instantele de judecata in chestiuni ce privesc litigiile de munca sunt definitive si executorii de drept, iar suspendarea executarii acestora chiar daca a fost declarat recursul ori revizuirea, este imposibila conform dispozitiilor Cpr.Civ. si Codului Muncii, va spun ca este posibil ca prin declararea caii de atac extraordinare sa se ceara repunerea in situatia anterioara si returnarea sumelor deja platite.
gabescu a scris:

Avand in vedere ca hotararile date de instantele de judecata in chestiuni ce privesc litigiile de munca sunt definitive si executorii de drept, iar suspendarea executarii acestora chiar daca a fost declarat recursul ori revizuirea, este imposibila conform dispozitiilor Cpr.Civ. si Codului Muncii, va spun ca este posibil ca prin declararea caii de atac extraordinare sa se ceara repunerea in situatia anterioara si returnarea sumelor deja platite.

Permiteti-mi sa nu fiu de acord cu dvs!
B-)
Nu este nicio problema, parerea mea nu este infailibila, ci doar se desprinde din practica judiciara si interpretarea unor texte de lege.