Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament urmat de donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament urmat de donatie

Buna seara.Onorabile avovat
1.Se poate ataca un testament?
Vaduva face un testament in favoarea mea .,Nu a facut succesiunea dupa sotul decedat in urma cu 15 ani.Precizez ca nu au avut mostenitori rezervatari copii,nepoti parinti.In CF este intabulat terenul silocul de casa fara alta descriere.
2. Este posibila sio legala o donatia?
Vaduva doreste acum sa faca donatie ca 1/2din teren iar pe casa sa ramana titulara pana la deces.
Va multumesc,Sanatate=D>

, IAR ASCENDENTI AU DECEDAT DE MULT. in C F este intabulat terenul si locul de casa.
Buna seara,
Testamentele pot fi revocate oricand de cel ce testeaza.
Totodata, nimeni nu este obligat sa lase mosteniri.
Da. dupa incheierea testamentului poate sa doneze sau sa vanda bunurile ei mobile si imobile.
Dar numai ale ei.
Daca nu a dezbatut succesiunea partea ce-i revine de pe sot inca nu a intrat in proprietatea ei.
Revin dupa cate am inteles trebui sa se faca succesiunea si.a apoi testamentul si donatie
Testament poate sa faca
Donatie face doar pe ce-i apartine. Pentru a face donatie pe tot atunci tr sa dezbata succesiunea.
Dacă nu are certificat de moştenitor după soţ (fiindcă nu a dezbatut succesiunea) atunci ce zice că vrea să doneze? Care jumătate!? De unde rezultă acest 1/2?
Cu certificatul de moştenitor ar face dovada ca ARE ceea ce zice că vrea să doneze. (altminteri eu o cred că este proprietar, dar daca as vrea sa cumpar ceva de la ea i-as cere şi dovada că nu-mi vinde 1/2 din ...pielea ursului din pădure).

Dacă nu dezbate ea/văduva succesiunea dupa soţ si nici nu revoca testamentul pe care vi l-a lăsat (şi presupunând că este un legat universal), atunci veţi avea dvs. de dezbatut două succesiuni: şi pe a ei si pe aceea pe care n-a dezbătut-o ea.
romascanu, moderator