Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost gasit in masina baut si mi s-a facut dosar ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost gasit in masina baut si mi s-a facut dosar penal

salutare! am si eu o problema eram parcat in afara carosabilului cu motoru pornit si pozitiile aprinse un echipaj a oprit langa mine mi-au cerut documentele si mau pus sa suflu in alcoltest mi-a iesit 0,69 si m-au dus la probe unde mi-au facut si dosar penal ce as putea sa fac sa scap dat find faptul ca nu conduceam eram oprit si dormeam
Daca aveti un martor care sa afirme cele spune de dumneavoastra ca nu conduceati ci doar dormeati in masina... e posibil sa castigati ... dar depinde si de locul in care va aflati... trebuie sa va surprinda conducand masina si nu cand dormiti sau stationati!
oricum incercati pentru ca aveti o alcolemie nu foarte mare si puteti obtine o amanare a aplicarii ped. sau o ped. cu suspendare daca va faceti apararile printr-un specialist!
Succes!
~ Conținut șters la cerere ~
nu nu am dat nici o declarative

cand a facut procesul verbal eu nu am vrut sa semnez nimic iar la mentiuni am mentionat ca nu conduceam si ca eram parcat in afara carosabilului

[mesaj editat - 1.3 din regulament]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nasol...o camera video montata in masina putea fi cel mai bun martor !!!
Daca procurorul e de treaba s-ar putea sa scapi cu NUP (neinceperea urmaririi penale) - suspendarea permisului pe 90 de zile +amenda, daca nu, ajungi in instanta = condamnare cu suspendare (permisul se anuleaza)/amanarea aplicarii pedepsei (permisul nu se anuleaza)/amenda penala (permis anulat).
Astea sunt variantele...
seat, utilizator
Daca procurorul e de treaba s-ar putea sa scapi cu NUP (neinceperea urmaririi penale)

Nu mai este aceasta prevedere in Noul cod de procedura penala!! Atentie