avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1109 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA

Buna ziua, detin un Pfa ( confectionare mobilier ) ,am declarat la finante ca incep activitatea in martie 2015 insa pana la acea data am achizitionat pe PFA materiale diverse ,prima factura si chitanta fiind in octombrie 2014,am urmatoarele intrebari:
1 Facturile din anul anterior pot fi inregistrate la cheltuieli pe 2015 ?
2 Care este data de depunere a declaratiilor 200 si 220 daca pfa –ul a inregistrat pierdere pe anul 2015 ?
3 In caz de pierdere se mai depune declaratia 600 ?


Va multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 15:46, 8 Ianuarie 2016
Incepere activitate inseamna si achizitii, nu numai obtinere de venit. Deci daca ati hotarat treaba cu martie 2015, nu puteti sa aveti nici cheltuieli deductibile inaintea acelei date decat cele cu inregistrarea pfa la registrul comertului.
multumesc.
Daca in 2015 ati avut pierdere nu mai depuneti d600.
Pentru instructiuni legate de d220 cititi [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii pfa Blacke Blacke Ce declaratii trebuie sa depuna un PFA neplatitor de TVA? (vezi toată discuția)
Pfa declarații d220, d600 nedepuse la timp GhitaB27 GhitaB27 Bună dimineața! Sunt PFA din octombrie 2013. Nu am plătit contabil și se pare că singur nu mi-a ieșit deloc bine. Am aflat de pe ... (vezi toată discuția)