Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anvelopare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anvelopare

În urma unei reclamații, inspectorii serv. disciplina în construcții mi-au dat o somație pentru dezafectarea developării individuale a apartamentului sau primesc amendă. Menționez ca apartamentul a fost izolat de fostul proprietar în urmă cu aprox. 7 ani, fără autorizație și fără acte. Eu l-am cumpărat în urmă cu 2 ani cu izolația termică făcută.
Aș dori sa știu:
- dacă se acceptă în instanță dovedirea vechimii faptei doar cu martori (vecinii, fostul proprietar, etc.);
- dacă fapta se prescrie;
- dacă se aplica prevederile art. 31 din legea 50-2001 actualizată - "Art. 31- Dreptul de a constata contravențiile și de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 2 ani de la data săvârșirii faptei ";
- dacă am primit odată amendă, pot sa îmi mai dea și a doua oară? Și a treia? Pot să plătesc amenda și păstrez izolația?
- Ce se întâmplă în continuare, după amendă, dacă totuși nu dau jos izolația termică?
Mai exact, care este soluția de a scăpa de această amendă și/sau de a păstra izolația termică pe apartament. Se poate câștiga vre-un proces în instanță pe această temă sau sunt toate sortite eșecului?
Studiati Decizia CSJ nr VII/2000,publicat in MOf partea 1,nr 84/19.02.2001
Se încadrează la contravenții continue? Sacționarea se prescrie după 2 ani de la constatare nu de la savarsire?
@ynocentta
Potrivit Deciziei nr. 7/20.11.2000, publicată în Monitorul Oficial nr. 84/19.02.2001, pronunţată de fosta Curte Supremă de Justiţie – Secţiile Unite, într-un recurs în interesul legii, "în cazul construcţiilor în curs de finalizare, data săvârşirii contravenţiei este data constatării acesteia, iar în cazul construcţiilor finalizate, data săvârşirii contravenţiei este data finalizării acesteia".

Excelenta ideea si sugestia.