Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... exista un termen ? + unde se depune Cererea ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

exista un termen ? + unde se depune Cererea ?

Buna dimineata !

Va rog mult sa imi spuneti
1. - daca exista un termen in care
trebuie sa se ceara intoarcerea unei executari silite ?
2. - actiunea de recuperare a banilor
unde trebuie sa se depuna ?
La Curtea de Apel unde institutia a castigat Recursul ?
sau
La Tribunal, unde s-a judecat Fondul ?
sau
Fiind vorba despre o Cerere de executare /intoarcere a executarii silite,
= de recuperare a sumelor achitate in plus salariatului,
se va depune la Judecatorie ?

Speta este urmatoarea:
- un salariat a pierdut un litigiu civil
- prin hotararea judecatoreasca instanta a stabilit
cuantumul salariului ca fiind cel stabilit de institutie
- ca urmare, salariatul trebuie sa dea inapoi institutiei
banii primiti in plus la salariu,
- cum salariatul refuza acest lucru,
institutia trebuie sa recupereze acele sume platite in plus in fiecare luna salariatului
Acei bani primiti in plus au fost luati prin executare silita? Salariatul a pus in executare sentinta de fond? Daca da, intoarcererea executarii se judeca de catre Judecatorie, aceea fiind instanta de executare
Da, salariatul a pus in executare sentinta de fond.

Insa, procesul la Fond s-a judecat la Tribunal,
fiind un litigiu de munca.

Ca urmare, instanta de executare va fi
Tribunalul sau Judecatoria ?
Codul de procedura civila:
Art.651 Instanta de executare
(1) Instanta de executare este judecatoria in a carei circumscriptie se afla, la data sesizarii organului de executare, domiciliul sau, dupa caz, sediul debitorului, in afara cazurilor in care legea dispune altfel.
Daca domiciliul sau, dupa caz, sediul debitorului nu se afla in tara, este competenta judecatoria in a carei circumscriptie se afla, la data sesizarii organului de executare, domiciliul sau, dupa caz, sediul creditorului, iar daca acesta nu se afla in tara, judecatoria in a carei circumscriptie se afla sediul biroului executorului judecatoresc investit de creditor.
(2) Schimbarea domiciliului sau sediului debitorului ori, dupa caz, al creditorului dupa inceperea executarii silite nu atrage schimbarea competentei instantei de executare.
(3) Instanta de executare solutioneaza contestatiile la executare, precum si orice alte incidente aparute in cursul executarii silite, cu exceptia celor date de lege in competenta altor instante sau organe.
(4) In toate cazurile instanta de executare se pronunta prin incheiere executorie care poate fi atacata numai cu apel, in termen de 10 zile de la comunicare, daca prin lege nu se dispune altfel.
Va multumesc enorm de mult pentru tot !
Intoarcerea executarii silite se face in termenul general de prescriptie a executarii silite care este de 3 ani si curge de la data deciziei din recurs.