avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită În ce localitate se depune contestația la executare
Discuție deschisă în Executare silită

În ce localitate se depune contestația la executare

Bună ziua,
Am primit la serviciu, de la un BEJ, o decizie de executare silită prin înființarea unei popriri de 1/3 din venitul net lunar, pentru un credit neachitat.
Executorul judecătoresc are sediul în Brașov.
Eu am domiciliul în Bacău.
Încuviințarea executării silite a fost dispusă de Judecătoria Brașov în Ședință de Cameră de Consiliu.
În ce localitate trebuie depusă contestația la executare ? Bacău sau Brașov ?
Mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 14:42, 16 Mai 2017
În Bacău. Contestația se depune la judecătoria unde are domiciliul debitorul.
Ce legătură aveți cu Brașovul`? Ce creanță aveți în Brașov`?
Trebuia la judecătoria din Bacău să ceară încuviințarea pentru executare silită, dacă nu ați avut domiciliul recent în Brașov.
Dați mai multe date, dacă vreți un răspuns cât mai realist.
Ultima modificare: Marți, 16 Mai 2017
Dapix, utilizator
mirceastanciubc a scris:
În ce localitate trebuie depusă contestația la executare ? Bacău sau Brașov ?

Contestaţia se introduce la instanţa de executare.

Instanţa de executare este judecătoria în a cărei circumscripţie se află, la data sesizării organului de executare, domiciliul debitorului, în afara cazurilor în care legea dispune altfel (aici mai exista doua situatii pe care insa, nu le voi evidentia).

Schimbarea domiciliului debitorului ori, după caz, al creditorului după începerea executării silite nu atrage schimbarea competenţei instanţei de executare.

Daca instanţa de executare este cea din Brasov, atunci acolo trebuie introdusa contestatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Competenta instanta de executate Smarandache Smarandache Incuvintarea executarii silite se face doar la instanta sectorului unde se afla domiciliul debitorul sau si a creditorului ? (vezi toată discuția)
Executare ONU EMIL ONU EMIL Un contract de leasing in care scrie ca reprezinta titlu executoriu mai trebuie investit de instanta judecatoreasca. Soc. de leasing este din Bucuresti iar eu ... (vezi toată discuția)
Comunicare poprire bej - nu exista decizie/dosar la judecatorie Notsure Notsure Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: daca cineva primeste o notificare de poprire de la BEJ, pentru un credit facut in anul 2005, ... (vezi toată discuția)