Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Deces cadru ANP
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Deces cadru ANP

Buna seara! Vreau sa va solicit cu o problema legata de faptul ca tatal meu, fiind cadru activ in ANP, a decedat in anul 2015, avand o vechime de aproximativ 25 de ani. Decesul acestuia a survenit in timpul sau liber. De ce drepturi salariale as putea sa beneficiez,ca si fiu in urma decesului acestuia si cui ar trebui sa ma adresez ? Multumesc anticipat !
Puteti beneficia de ajutorul de deces, acordat in baza legii, dar se de ajutorul de inmormantare acordat in baza prevederilor interne ale angajatorului.

Legea nr.293/2004
art.43
(2) La decesul unui funcţionar public cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare, unitatea din care făcea parte acordă soţului/soţiei sau, după caz, copiilor acestuia/acesteia ori, în lipsa acestora, părinţilor şi moştenitorilor legali ori persoanei care a suportat cheltuielile ocazionate de deces un ajutor suplimentar de deces egal cu de două ori salariul de bază brut avut la data decesului.
....

Multumesc frumos pentru raspuns ! As mai avea o singura intrebare ... in Legea-Cadru Nr. 284 din 28 decembrie 2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice,in art 24,cu trimitere la art 20 din aceeasi lege ,se specifica faptul ca as fi indreptatit la 15 salarii de baza. As putea beneficia de acest drept ? Multumesc !
Cred ca veti putea beneficia de acel ajutor mentionat in Legea 284/2010.