Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune si/sau frauda informatica?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune si/sau frauda informatica?

Buna ziua! In urma cu circa o luna am comandat prin intermediul site-ului olx.ro un telefon mobil ce era afisat ca fiind de vanzare, de la un anume cetatean.Dupa cateva zile m-am prezentat la oficiul postal de care apartin, am platit contravaloarea coletului, dupa care, parandumi-se ceva suspect, l-am desfacut direct acolo, fara sa parasesc incaperea, in fata lucratorilor de la posta.
Spre stupefactia mea, in loc de telefonul mobil promis, am gasit in colet 2 vaze mici, dintr-o sticla ieftina....
Imediat am chemat dirigintele de posta, am facut poze, am notat numele lucratorilor de posta care au vazut cele intamplate, iar a doua zi dimineata am facut plangere la Parchet. S-a deschis dosar penal pe numele expeditorului, pe art. 244 NCP, adica inselaciune.Cercetarile in cauza au inceput deja, am fost chemat deja la Politie, unde am dat declaratii complete, am depus probele pe care le detineam, etc. Agentul de politie insarcinat cu cercetarea a luat legatura telefonic cu faptuitorul, iar acesta i-a raspuns obraznic ca atata vreme cat nu aridicat mandatul, nu are ce sa-i faca...
Ma rog, asta mai ramane de vazut.Deja l-a iritat pe politistul insarcinat cu cercetarea si cumva l-a si ambitionat.Dar, uitandu-ma asa un pic prin codul penal, am vazut un articol care mi-a atras atentia, si anume art. 249, cel cu frauda informatica.
Intrebarea mea este urmatoarea: este posibil ca, ulterior, sa se faca o incadrare pe acest articol?Asta deoarece limitele minime si maxime ale pedepsei sunt mult mai mari in 249 decat in 244, iar din lecturarea art. 249, pare ca s-ar potrivi perfect in situatia data.Inutil de spus ca de fapt faptuitorul nu avea nici un telefon de vanzare, pur si simplu lua poze de pe internet, apoi intocmea un anunt, asteptand apoi sa fie contactat...Iar uitandu-ma si mai atent, observ ca de fapt ar fi un cumul de infractiuni, si anume inselaciune si frauda informatica, deoarece este vorba clar de o inselaciune, dar nu fata in fata sau prin interpusi, ci folosind sisteme informatice.Gresesc oare?

Este vorba doar de inselaciune, parerea mea.

Inşelăciunea

Art. 244. - (1) Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, in scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Inşelăciunea săvarşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu inchisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el insuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Impăcarea inlătură răspunderea penală.

Din pacate nu m-ati lamurit cu nimic, doar mi-ati citat textul de lege.Eu am cerut o parere argumentata, nu citate, astea le stiam si eu. Daca se poate, bineinteles...
Bun, si care-i diferenta dintre inselaciunea clasica (cea de-acum 100 de ani) si inselaciunea folsind internetul? Chiar nu-i nici o diferenta?
Stoica Ioana a scris:

Inşelăciunea

Art. 244. - (1) Inducerea in eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, in scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.

(2) Inşelăciunea săvarşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu inchisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el insuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Impăcarea inlătură răspunderea penală.

De fapt, ce sugerati, ca ar trebui sa ma-npac cu escrocul?