Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... asociatie sportiva...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

asociatie sportiva...

buna ziua... as dori niste referinte despre constituirea unei asociatii sportive...

daca am un fan club inregistrat... pot sa mai adaug pe langa inca un domeniu de activitate... pt asociatia sportiva.. sau trebuie luat totul de la zero???
Fan clubul este fan club , asociatia sportiva este asociatie sportiva!
Intrati pe acest link si aveti un model cadru de statut
[ link extern ]
B-)
Asociatia sportiva se infiinteaza ca structura sportiva potrivit Legii 69/2000.Asociatia sportiva este forma cea mai simpla in cadrul careia se poate organiza o structura sportiva.
:)
1. Infiintarea asociatiei sportive prin semnarea unui contract de asociere care urmeaza regulile codului civil privind contractul de societate prevazute de art 1491 si urmatoarele din Codul civil.

Desi nu exista un tipar anume pentru acest contract cateva probleme trebuie neaparat cuprinse in acest contract:
- datele de identificare a asociatilor;
- exprimarea vointei de asociere si a scopului propus;
- denumirea asociatiei ;
- sediul asociatiei;
- durata de functionare a asociatiei;
- patrimoniul initial al asociatiei;
- componenta nominala a celor dintai organe de conducere, administrare si control ale asociatiei, precum si modul de alegere a lor in continuare;
- semnaturile asociatilor.

Contractul se va semna in forma autentica.

2. Constituirea patrimoniului initial. Se va varsa suma de bani (sau se va trasnmite propriretatea pentru aporturi in natura) prevazuta a constitui patrimoniul initial.

3. Se va obtine avizul Agentiei Nationale pentru Sport. In acest scop se va completa o cerere insotita de:
- copie legalizata de pe contractul de societate;
- actele doveditoare ale sediului/aporturilor;

4. Urmeaza inregistrarea clubului in Registrul Sportiv tinut de Agentia Nationala pentru Sport. In acest sens se completeaza o cerere insotita de urmatoarele acte:
- contractul de societate civila autentificat;
- actele doveditoare ale sediului si aporturilor
MIHAI GRIGORE, Avocat
multumesc... actul constitutiv al asociatiei sportive il aveam.. dar speram sa se poata rezolva si altfel...

multumesc pentru lamurire!!!
Puteti modifica actul constitutiv prin adaugarea de noi domenii de activitate ...:)
La punctul 1.acel contract, este cumva Actul Constitutiv,care practic exprima vointa celor 3 membri care infiinteaza asociatia?
La punctul 2,care este patrimoniul minim ce trebuie varsat pentru o asociatie sportiva? la orice banca? cec?
La punctul 3, unde se trimit actele(cere si documente)? se poate pune sediul unei asociatii sportive intr-un apartament?
Va multumesc