Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 192/2015
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 192/2015

Pentru a beneficia de legea 192/2015 trebuie sa fac cerere la casa de pensii sau calculeaza automat? Mentionez ca m-am pensionat in 2008 dupa legea 226/2006.

Multumesc anticipat
Eu cred ca cei care si-au deschis drepturile pe legea 226/2006 nu vor beneficia de reclcularea stabilita prin legea 192/2010.
Argumente:

Legea 192/2015

(2) Prevederile alin. (1) se aplica pensionarilor ale caror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 si care, conform prevederilor legale in vigoare, nu au beneficiat ............................................................................................................................
...de majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii speciale dupa data de 1 aprilie 2001.

Conditia de stagiu ceruta de legea 226/2006 era de 25 de ani in conditii speciale.
Aceasta conditie putea fi indeplinita doar prin asimilarea grupei I de munca realizata inainte 01/04/2001.

Legea 192 face trimitere la stagiile in conditii speciale de dupa 01/04/2001.