Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Noua declaratie 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Noua declaratie 600

Buna ziua,
Am si eu niste intrebari referitoare la declaratia 600 si anume:
- la o persoana fizica autorizata ce are o contabilitate in sistem real exista o formula de calcul din care sa reiasa suma la care se aplica procentul specific pensiei (26.3% sau 10.5%)?

- daca ar dori sa plateasca la o suma mai mare decat cea minima 938 (2681 x 35%=938) cum pot sa specific acest lucru?

Speta:

O persoana fizica autorizata ce detine un contract individual de munca la o alta societate comerciala (S.R.L.). este obligata sa plateasca si in cadrul persoanei fizice autorizate ce o detine, pensie (10,5 sau 26,3) sau pensia platita la contractul de munca o scuteste de plata de la PFA.
george-neagu, moderator