avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Noua declaratie 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Noua declaratie 600

Buna ziua,
Am si eu niste intrebari referitoare la declaratia 600 si anume:
- la o persoana fizica autorizata ce are o contabilitate in sistem real exista o formula de calcul din care sa reiasa suma la care se aplica procentul specific pensiei (26.3% sau 10.5%)?

- daca ar dori sa plateasca la o suma mai mare decat cea minima 938 (2681 x 35%=938) cum pot sa specific acest lucru?

Speta:

O persoana fizica autorizata ce detine un contract individual de munca la o alta societate comerciala (S.R.L.). este obligata sa plateasca si in cadrul persoanei fizice autorizate ce o detine, pensie (10,5 sau 26,3) sau pensia platita la contractul de munca o scuteste de plata de la PFA.
Ultima modificare: Joi, 14 Ianuarie 2016
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Cass , cas cristy1110 cristy1110 bua ziua . sunt IF si doresc sa stiu concret cat este cotizatia minima la cele doua case de asigurari . m-am uitat la procentele de la casa de pensii si nu se ... (vezi toată discuția)
Cas 2016 cmi/ffa/ii antonia_m09 antonia_m09 Buna ziua, Am o intrebare care contine doua+una spete vis a vis de cas la un CMI pentru anul 2016: I. Daca optez pana la data de 31.01.2016 prin DEC 600 ... (vezi toată discuția)
Cas la pfa in 2016 steef steef Incepind cu 2016 conform noului cod fiscal PFA-urile vor datora CAS (casa de pensii)calculat la venitul net obtinut,chiar daca se obtin venituri din ... (vezi toată discuția)