avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CAS la pfa in 2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CAS la pfa in 2016

Incepind cu 2016 conform noului cod fiscal PFA-urile vor datora CAS (casa de pensii)calculat la venitul net obtinut,chiar daca se obtin venituri din salarii(???)
PFA-ul poate opta pentru aplicarea cotei individuale de 10.5% sau a cotei integrale de 26.3% optiune care odata stabilita nu poate fi anulata in cursul anului respectiv ci din anul urmator.
Nelamuriri:1.Alegerea cotei de 10.5% sau 26.3% este pur si simplu optiunea PFA-ului sau este in functie de venitul net realizat?.Diferenta ar fi doar ca o sa contribui cu o suma mai mica sau mai mare la sistemul de pensii?Este posibil sa plec la drum cu 10.5% si apoi la regularizare sa platesc 23.5%in functie de valoarea venitului net?In lege am vazut ca si daca ai venit mic(???)platesti o contributie;baza minima lunara fiind 35%din salariul mediu brut pe economie.
2.Ce formular se depune (ceva asemanator cu 200 sau 220?)si unde ?La finantele de pe raza teritoriala la fel cum se procedeaza cu formularele 200 si 220 pentru cota unica si CASS?La casa de pensii judeteana?Se lucreaza cu plati anticipate si regularizare sau se plateste lunar?
3.Se are in vedere pentru 2016 venitul net obtinut in 2015 pentru a se stabili cu ce cota contribui la CAS?
Cel mai recent răspuns: steef , utilizator 13:44, 26 Ianuarie 2016
Implicit toata lumea plateste 10.5%. Daca se doreste cota de 26.3% se depune formulari 600 prin care se alege aceasta cota (nu tine de cat venit ai) la regularizare tot 10.5% se aplica.

Diferenta dintre cele 2 cote este ca 10.5 % asigura doar o treime din stagiul de cotizare pe cate 26.3% asigura stagiul complet.

se plateste trimestrial (la fel ca impozitul) si se regularizeaza anual in plus
Am fost la finante sa depun declaratia 600 si mi s-a spus ca nefiind salariat trebuie sa optez oblogatoriu pentru cota integrala de 26.3 %.Nu am citit despre asa ceva in noul cod fiscal.Scrie doar ca platesti CAS chiar daca esti salariat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cas pfa steef steef Am fost la finante sa depun declaratia 600 si mi s-a spus ca nefiind salariat trebuie sa optez oblogatoriu pentru cota integrala de 26.3 %.Nu am citit despre ... (vezi toată discuția)
Cas 2016 cmi/ffa/ii antonia_m09 antonia_m09 Buna ziua, Am o intrebare care contine doua+una spete vis a vis de cas la un CMI pentru anul 2016: I. Daca optez pana la data de 31.01.2016 prin DEC 600 ... (vezi toată discuția)
Cas din 2016 pentru pfa sistem real ( pensionar) sylvia_dana2002@yahoo.com sylvia_dana2002@yahoo.com 1.Odata cu modificarea Codului Fiscal din 2016 PFA , chiar daca este salariat va avea obligatia achitarii CAS in cota de 10.5%. Pensionarii PFA vor avea ... (vezi toată discuția)