Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare sudor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare sudor

Buna ziua !
Daca va fi nevoie sa angajam un sudor - ce fel de autorizatie trebuie sa aiba ?
Sau ar fi mai bine - in cazul in care avem nevoie sporadic de serviciile lui - sa incheiem un contract de colaborare ?
Multumesc.
Depinde la ce operatii de sudura-taiere il utilizati.
Daca va efectua lucrari aflate sub control ISCIR, sudorul respectiv trebuie sa fie autorizat de catre ISCIR teritorial.
Contract de colaborare puteti incheia cu sudorul respectiv daca acesta detine o firma inregistrata la Registrul comertului sau activitatea sa de prestator de servicii este declarata la fisc teritorial si plateste taxe si impozit pe venitul declarat/ realizat.
Sudorul poate fi angajat cu CIM pe perioada limitata sau cu timp partial sau poate lucra ca sezonier, cu respectarea prevederilor din Codul muncii.
1. Daca activitatea nu are caracter permanent, atunci se poate incheia un contract de colaborare cu acea persoana.

2. Munca necalificată cu caracter ocazional se poate presta în anumite domenii prevăzute în Clasificarea activităţilor din economia naţională prin angajarea unor zilieri, potrivit Legii nr.52/2011.