Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intocmire nir pfa productie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intocmire nir pfa productie

buna ziua,pentru PFA cu domeniul de activitate productie mobila de intocmeste nir si raport de productie sau nu este obligatoriu ? in acest caz cum se determina cheltuielile aferente veniturilor cf. cod fiscal ?

multumesc
Se intocmeste nir la achizitiile cu factura pe pfa. Si raportul de productie.
In registrul jurnal de incasari si plati treceti valorile de la toate achizitiile conform documentelor doveditoarea ale platilor (nu din facturi) si valorile corespunzatoare incasarilor.
Aveti in vedere ca sa nu cumva sa aveti in anul fiscal un tip de cheltuiala care e deductibila limitat. De exemplu daca cumva pentru interesul afacerii folositi un auto cu contract de comodat, cheltuielile cu carburantul dar si cu reparatiile, impozitul, revizia tehnica, itp-ul pot fi deduse 50%. Astfel de valori cospunzatoarea cheltuielilor deductibile limitat, le treceti la intreaga valoare din documentul de plata in rjip dar cand veti face calculul pentru a completa d200, se iau in calcul doar in procentul admis in codul fiscal pentru a fi deductibil.
george-neagu, moderator
multumesc !!!