avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salarii in sistemul bugetar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salarii in sistemul bugetar

In ordonanta de urgenta 35/2015 privind majorarea salariilor in sistemul bugetar cu 10% respectiv 25% in domeniul asitentei sociale. Intrebarea mea este daca primarii, viceprimarii, consilierii, asistentii persoali si indemnizatiile pentru persoanele cu handicap primesc si ei aceasta marire. Parerile sunt diferite, unele primarii marind aceste salarii iar altele nu. Cum ar fi corect?
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 16:04, 17 Ianuarie 2016
Aceasta majorare salariala se acorda doar angajatilor (salariatilor) care isi desfasoara activitatea in domeniul medical sau cel al asistentei sociale sau a celorlalte domenii prevazute de OUG.
Nu se acorda aceasta majorare pentru indemnizatiile achitate persoanelor cu dizabilitati
Pentru primari/viceprimari vedeti si aceste discutii

www.avocatnet.ro/content/for...
S-o luam punctual:
- 25% au primit in administratie, incepand cu 01.12.2015, in baza legii 293/2015, mediatorul sanitar, asistentii personali si indemnizatiile pentru persoanele cu handicap care nu-si pot angaja asistent personal. Justificarea am facut-o aici: www.avocatnet.ro/content/for...
- primarii si viceprimarii, din punctul meu de vedere, trebuie sa primeasca cei 10% pentru ca se incadreaza tot in Anexa I la legea 284/2010 "Familia ocupationala "ADMINISTRATIE", capitolul IV - functii de deminitate publica alese sau numite.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr293/2015 buiavasi buiavasi buna ziua! As dori sa imi precizati si mie daca prevederile acestei legi de aprobare a OUG nr.27/2015, care prevede majorarea salariilor in sectorul bugetar cu ... (vezi toată discuția)
Majorare salariu cu 01 12 2015 Aura Pop Aura Pop Buna seara Primarul si viceprimarul de comuna beneficiaza de majorarea de 10 % acordata de la 01 12 2015 conform Ou 83/2014 ? Dar ... (vezi toată discuția)
Oug 293/2015 rodicaneagu rodicaneagu Buna ziua, Asistentii personali primesc 10 sau 25%? Avem si functionarii publici cu atributii de asistenta sociala si mediator sanitar pentru romi ... (vezi toată discuția)