Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Marire salarii in sistemul bugetar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Marire salarii in sistemul bugetar

In ordonanta de urgenta 35/2015 privind majorarea salariilor in sistemul bugetar cu 10% respectiv 25% in domeniul asitentei sociale. Intrebarea mea este daca primarii, viceprimarii, consilierii, asistentii persoali si indemnizatiile pentru persoanele cu handicap primesc si ei aceasta marire. Parerile sunt diferite, unele primarii marind aceste salarii iar altele nu. Cum ar fi corect?
Aceasta majorare salariala se acorda doar angajatilor (salariatilor) care isi desfasoara activitatea in domeniul medical sau cel al asistentei sociale sau a celorlalte domenii prevazute de OUG.
Nu se acorda aceasta majorare pentru indemnizatiile achitate persoanelor cu dizabilitati
Pentru primari/viceprimari vedeti si aceste discutii

www.avocatnet.ro/content/for...
S-o luam punctual:
- 25% au primit in administratie, incepand cu 01.12.2015, in baza legii 293/2015, mediatorul sanitar, asistentii personali si indemnizatiile pentru persoanele cu handicap care nu-si pot angaja asistent personal. Justificarea am facut-o aici: www.avocatnet.ro/content/for...
- primarii si viceprimarii, din punctul meu de vedere, trebuie sa primeasca cei 10% pentru ca se incadreaza tot in Anexa I la legea 284/2010 "Familia ocupationala "ADMINISTRATIE", capitolul IV - functii de deminitate publica alese sau numite.