avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident camion fara RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident camion fara RCA

Buna seara.
In urma cu o saptamana am fost implicat intr-un accident rutier in Bulgaria.
Am fost dirijat de cineva in timp ce dadeam cu camionul cu spatele si am lovit un alt camion oprit in spatele meu.Imi asum vina de a nu ma asigura personal ca nu este nimic in spate...
In urma accidentului a venit politia din bulgaria,celalat sofer a fost dus cu salvarea la spital pentru ca acuza o lovitura la picior.Ulterior a revenit de la spital pe jos.
Cand a trebuit sa dau actele politiei am vazut ca asigurarea RCA a capului tractor era expirata.Norocul meu a fost ca politistul a trecut pe procesul verbal respectiv asigurarea de la semiremorca care era valabila si nu a mai verificat si pe capul tractor altfel firma la care lucrez lua o amenda serioasa.
In urma constatarilor facute de politie eu sunt vinovat...evident.
Nu mi-a amenda nimic,a zis ca e avertisment,mi-a dat actele si am plecat.
Am inteles ca asigurarea RCA semiremorca nu se aplica in acest caz.....
Intrebarea este ce se va intampla in continuare.....a trecut o saptamana deja si nu stiu nimic....
Mentionez ca cel pe care l-am lovit era un camion turcesc...
Firma la care lucrez a zis ca isi va asuma plata reparatiilor camionului turcesc dar depinde si de ce suma vorbim.
Nu stiu la ce sa ma astept in continuare...
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Olga Tanasa , Consultant asigurari 11:33, 20 Ianuarie 2016
Daca firma la care lucrati a spus ca isi asuma costul reparatiilor ar trebui sa se si tina de cuvant. Mai exista si probabilitatea ca victima sa ceara despaguniri materiale pt vatamarea corporala.
Nu se aplica despagubirea pe baza politei rca a remorcii in cazul de fata.
Intre timp am tradus procesul verbal si constatarea facuta de politia bulgara.
Nu scrie nimic despre accidentarea celuilalt sofer.Doar de daunele materiale...
In cazul in care firma nu se tine de cuvant.....
pagubitul cu va proceda tinand cont ca rca semiremorcanu se aplica si pe cap tractor nu este valabila?
sa il contactez eu pe pagubit sau sa astept?
as vrea sa stiu la ce ma astept....inca ceva..eu nu mai locuiesc la adresa din buletin
Pagubitul se va adresa BAAR. Cel mai probabil despagubirea se va face de catre FPVS care cu siguranta va face regres ulterior asupra propietarului autovehiculului vinovat de producerea evenimentului
Am inteles.
Deci eu nu am ce face in afara de a astepta....paguba va fi platita oricum de firma angajatoare si nu de mine.
Soferul camionului turcesc ma poate acuza de vatamare corporala daca politistul bulgar nu a trecut nimic despre asta in procesul verbal?
Depinde de ce acte are din partea spitalului unde a fost tratat (daca are).

Alte discuții în legătură

Accident auto - proprietarul nu este de acord cu despagubirea. ContSters196490 ContSters196490 Buna ziua Fiind implicat intr-un accident auto ca parte pagubita am completat constatul amiabil cu soferul vinovat (acesta recunoscandu-si ... (vezi toată discuția)
Am fost lovit de o masina inmatriculata in bulgaria, rca-ul meu este expirat leorot leorot buna seara, astazi am fost lovit de o masina inmatriculata in bulgaria, din vina lui, pe care si-a recunoscut-o. eu am rca expirat. pot sa imi repar ... (vezi toată discuția)
Victima accident rutier, cheltuieli de spitalizare foarte mari maria_3008 maria_3008 Buna seara, Sunt victima unui accident auto, produs pe timp de noapte prin tamponarea unui autovehicul cu o caruta nesemnalizata corespunzator, eu fiind ... (vezi toată discuția)