avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 690 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia copilului sanatos cu mama cu handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia copilului sanatos cu mama cu handicap

eu fiind cu handicap de gradul 1. inainte de a naste fata nu am lucrat nikaieri, niki sotul.
întrebarea. care este alocația care trebuia sa o primească fata mea. as vrea sa stiu pe viitor.
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:43, 16 Ianuarie 2016
Cuantumul alocaţiei de stat pentru copil,potrivit Legii nr. 61/1993, este stabilit în raport cu indicatorul social de referinţă (ISR, care în prezent are valoarea de 500 de lei), astfel :
- 0,4 ISR (200 de lei) pentru copiii cu vârsta de până la doi ani (sau de până la trei ani, în cazul copiilor cu handicap). Aceasta se cumulează cu indemnizaţia lunară, stimulentul lunar sau stimulentul de inserţie prevăzute de legislaţia în vigoare;

- 0,168 ISR (84 de lei) pentru copiii cu vârsta cuprinsă între doi şi 18 ani şi pentru liceenii de peste 18 ani;

- 0,4 ISR (200 de lei) pentru copiii cu handicap cu vârsta cuprinsă între trei şi 18 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie copil Ely.mada Ely.mada Daca sunt insarcinata si nu lucrez beneficiez de vrun aj social indemnizatie ceva dupa nastere? (vezi toată discuția)
Alocația copilului Ce alocatie ia un copil cu unul din parinti cu handicap de gradul 1 (vezi toată discuția)
Alocația minorului cu grad de handicap Danisis Danisis Vă rog să îmi spuneți dacă copilul încadrat în grad de handicap accentuat benegociază de alocatie dubla de la stat pana la împlinirea vârstei de 2 ... (vezi toată discuția)