avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL avand ca obiect 8621 si 8623 CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL avand ca obiect 8621 si 8623 CAEN

Analizand modul in care un medic generalist poate infiinta un SRL servicii medicale cod 8621 se specifica ca activitatea este unica si nu poate fi cuplata cu obiect stomatologie cod 8621.
Este reala sau nu aceasta interdictie ?
Cel mai recent răspuns: Bogdan Stefan 7 , utilizator 16:08, 4 Octombrie 2023
unde este prevazuta aceasta interdictie ?

O.G. nr. 124/1998 privind organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare:
“Art. 15 – (1) Unităţile medico-sanitare cu personalitate juridică, care se înfiinţează potrivit prevederilor
Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările ulterioare, vor funcţiona cu
îndeplinirea următoarelor condiţii:
a) să aibă obiect de activitate unic, constând în furnizarea de servicii medicale, cu sau fără activităţi
conexe acestora, stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii şi familiei;”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasele CAEN
8621 - Activităţi de asistenţă medicală generală;
8622 – Activităţi de asistenţă medicală specializată;
8623 - Activităţi de asistenţă stomatologică.
Bună ziua . Tocmai ce am facut un curs de formare pe o specialitate noua în cor 226922. navigator de pacienti.Intentionez sa achiziționez un website pe consultanta medicala, gratuit pentru utilizatori dar sa fac contracte cu o clinica medicala privata pentru redirecționarea pacienților. Ce cod caen ar trebui sa îmi aleg la înființare, având în vedere ca relația mea contractuala va fi cu clinica privata .
ma gândeam la 7311 și 8690.
Va mulțumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen syr syr Ce cod CAEN pot folosi dc am cabinet medical cu specialit DERMATOLOGIE,LABORATOR ANALIZE ,STOMATOLOGIE,MEDICINA INTERNA (vezi toată discuția)
Activitati de comert la cmi stomatologic elicoidal elicoidal un cabinet stomatologic, CAEN 8623, ce trebuie sa faca ca sa vanda la receptie produse stomatologice ?la registru comertului, la administratie? care sunt ... (vezi toată discuția)
Deschidere clinica medicala Mire111 Mire111 Buna ziua, Pentru a deschide o clinica medicala, cu mai multe cabinete, diverse specializări trebuie sa fii medic? Administratorul firmei trebuie sa fie ... (vezi toată discuția)