Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL avand ca obiect 8621 si 8623 CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL avand ca obiect 8621 si 8623 CAEN

Analizand modul in care un medic generalist poate infiinta un SRL servicii medicale cod 8621 se specifica ca activitatea este unica si nu poate fi cuplata cu obiect stomatologie cod 8621.
Este reala sau nu aceasta interdictie ?
unde este prevazuta aceasta interdictie ?

O.G. nr. 124/1998 privind organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale,
republicată, cu modificările şi completările ulterioare:
“Art. 15 – (1) Unităţile medico-sanitare cu personalitate juridică, care se înfiinţează potrivit prevederilor
Legii nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările ulterioare, vor funcţiona cu
îndeplinirea următoarelor condiţii:
a) să aibă obiect de activitate unic, constând în furnizarea de servicii medicale, cu sau fără activităţi
conexe acestora, stabilite prin ordin al ministrului sănătăţii şi familiei;”
Aceste activităţi sunt prevăzute la clasele CAEN
8621 - Activităţi de asistenţă medicală generală;
8622 – Activităţi de asistenţă medicală specializată;
8623 - Activităţi de asistenţă stomatologică.
Bună ziua . Tocmai ce am facut un curs de formare pe o specialitate noua în cor 226922. navigator de pacienti.Intentionez sa achiziționez un website pe consultanta medicala, gratuit pentru utilizatori dar sa fac contracte cu o clinica medicala privata pentru redirecționarea pacienților. Ce cod caen ar trebui sa îmi aleg la înființare, având în vedere ca relația mea contractuala va fi cu clinica privata .
ma gândeam la 7311 și 8690.
Va mulțumesc