Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare

Buna seara,va cer ajutorul deoarece nu stiu cum sa procedez....vecinul care detie parcare a decedat,sotia si fiul(are gr de handicap) au dat masina,de 2 sapt parcarea este goala,am bagat eu masina si nu a spus nimic,momentan....azi am sunat la info parcari sa intreb ce acte imi trebuie la dosar pt a lua contractual parcarii(maine au prog pt parcari),au spus CI,talon masina si adresa de la presedintele blocului precum ca sunt deacord pt parcare.....am mers la presedinte pt adresa,a spus ca nu imi da pana cand fiul nu este deacord,fiul nu vrea sa cedeze parcarea pt ca vrea sa vanda apartamentul cu tot cu parcare....in acest moment nu au succesiunea facuta....Cum pot sa intru in posesia parcarii daca presedintele nu vrea sa-mi emita adresa si fiul nu are drept(legal)?
Faza cu aprobarea presedintelui as. prop. este o gogorita a nu stiu cui... Adica sa va de-a as. prop. adeverinta ca aveti buletin - sau cam asa ceva... Se demonstreaza cu acea adeverinta ca locuiti in "zona" si ca acea parcare deserveste si proprietarii din blocul in care locuiti. Asta este, presedintele nu vrea sa se puna rau cu fiul decedatului
Apoi, fiul despre care vorbiti ca vrea sa vanda locuinta cu tot cu loc de parcare, o sa poata face acest lucru cand parcarea este a lui, cu acte de proprietate. Nu poti sa vinzi ceva ce nu-i al tau.
Mergeti la serviciul parcari si discutati speta... si poate aveti noroc. Daca fiul decedatului nu achita parcarea inchiriata si o lungeste, paguba este la primarie. Mergeti pe aceasta idee, le explicati ca achitati in avans pe un an...
Bafta!
Sa inteleg ca am dreptul sa cer acel loc de parcare si fara acea hartie a presedintelui.....Multumesc,maine merg sa vb si nu stiam cum sa pun problema,legal....
ali-ami a scris:

fiul nu vrea sa cedeze parcarea pt ca vrea sa vanda apartamentul cu tot cu parcare...

Este o sustinere fara temei legal,in conditiile in care locul cu destinatia de parcare este folosit in baza unui contract de concesiune anual incheiat cu autoritatea publica locala
Beneficiarii locurilor de parcare concesionate de la primarie preiau provizoriu strict dreptul de folosinta al spatiului,fara a putea sa il subinchirieze sau sa il vanda
Titularii contractelor de concesiune detin obligatia ca pana la 31 .01.sa comunice eventualul interes de renuntare la locul de parcare,iar pana la 31.03 sa achite c/v autorizatie de concesiune loc parcare anuala
Aveti dreptul ca dupa data de 31.03 a.c ,daca mostenitorii titularului locului de parcare nu reinoesc autorizatia,sa solicitati serviciului din primarie sa constate ca locul a ramas liber ,titularul nu a inteles sa achite c/v autorizatie 2016 si ca doriti preluarea acestuia cu incheierea de contract de concesiune Totodata,puteti comunica presedintelui de asociatie ca pretentia fiului decedatului de de a vinde atat apartamentul cat si locul de parcare,este o simpla dorinta irealizabila-atat timp cat locul de parcare apartine exclusiv autoritatii locale
Poate nu m-am exprimat corect....vrea sa vanda ap si noul proprietar sa preia parcarea lui(nu vrea sa vanda locul de parcare)....In acest moment al cui este locul de parcare?Al decedatului?Daca pers in cauza este decedata mai este valabil cu 31.03?Fiul cum poate sa preia locul?
ma lamureste si pe mn cineva?va rog,maine merg sa vb pt parcare si vreau sa stiu daca iau de bun tot ce imi spune inspectorul de zona...