Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poate fi sotul coasigurat pe asigurarea medicala a ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poate fi sotul coasigurat pe asigurarea medicala a sotiei?

Eu sint salariata la o companie mare. Sotul meu este administrator de firma mica, are citiva oameni angajati la firma lui, dar el nu figureaza ca angajat in propria firma, este doar administrator. Poate in aceste conditii sotul sa beneficieze de calitatea de coasigurat pe asigurarea mea de sanatate, in cadrul companiei la care lucrez eu? Luind in considerare aceasta situatie, pot eu beneficia de deducere la plata impozitului, rezultind de aici ca eu il intretin? Va multumesc mult.
Nu poti pentru ca detine venituri.

1. Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, are dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul fara venituri proprii, aflat in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Coasigurat (sot/sotie sau parinte care nu realizeaza venituri proprii) aflat in intretinerea unui asigurat salariat :
2.1. copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate;
2.2 document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere);
pentru asiguratii pensionari:
2.3 Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii;
2.4. Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat

3. Art. 20 – Ordinul nr. 617/13 august 2007
(1) Dovada calitatii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sanatate se realizează printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii de persoane, pe baza urmatoarelor documente:
....
d) pentru sotul, sotia şi parintii aflati în intretinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, declaraţie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în intretinere persoana respectiva;

Vilb, utilizator
Vilb a scris:

Nu poti pentru ca detine venituri.

1. Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, are dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul fara venituri proprii, aflat in intretinerea unei persoane asigurate.

2. Coasigurat (sot/sotie sau parinte care nu realizeaza venituri proprii) aflat in intretinerea unui asigurat salariat :
2.1. copie dupa Cartea de identitate sau Buletinul de identitate;
2.2 document care sa ateste gradul de rudenie (certificat de casatorie, certificat de nastere);
pentru asiguratii pensionari:
2.3 Declaratie pe propria raspundere a coasiguratului ca nu realizeaza venituri proprii;
2.4. Declaratia pe propria raspundere a asiguratului prin care aceasta declara ca il are in intretinere pe coasigurat

3. Art. 20 – Ordinul nr. 617/13 august 2007
(1) Dovada calitatii de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sanatate se realizează printr-un document justificativ - adeverinta, eliberat de CAS, potrivit fiecarei categorii de persoane, pe baza urmatoarelor documente:
....
d) pentru sotul, sotia şi parintii aflati în intretinerea unei persoane asigurate: act de identitate, documente care sa ateste relatia de rudenie sau casatoria cu persoana asigurata, declaraţie pe propria raspundere din care sa rezulte ca nu realizează venituri proprii, precum şi o declaraţie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care aceasta declara ca are în intretinere persoana respectiva;

La deducere poti sa il iei daca are venituri mai mici de 250 lei.

Multumesc pentru raspuns. Totusi, de unde reiese ca inregistreaza venit daca el nu este angajat la firma sa. Profitul firmei este reinvestit anual in firma. E ilegal din cite stiu sa iei din banii firmei si sa-i folosesti in interes personal (de ex. sa platesti o consultatie la medic), chiar daca esti administrator de firma. Insist sa clarific aceasta situatie in contextul in care anul trecut am facut un credit pe numele meu si banca a considerat ca sotul meu este in intretinerea mea, nefiind angajat, chiar daca figureaza ca administrator de firma. Adica fiecare institutie interpreteaza legislatia dupa cum ii convine?
alina1111, utilizator
1. - Sotul vs. este si asociat (cred ca unic) deci are venituri din dividende, chiar daca le reinvesteste.
- O parte din dividende o poate utiliza pentru nevoi personale, printre care si plata contributiilor la pensie si sanatate.

2. Cititi si pe:
www.avocatnet.ro/content/art...

3. Puteti pune intrebarea si la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate (CNAS), pe:
www.cnas.ro/contact/contact.html
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Puteti face o declaratie pe propria raspundere a persoanei asigurate prin care declarati de cand aveti in intretinere persoana pe care o coasigurati si cu ADEVERINTA SALARIAT PE CARE SA FIE TRECUT SI COASIGURATUL CONFORM VI DECLARATIEI 1I2 DEPUSE DE ANGAJATOR LA Ax.LF(in urma depunerii de catre salariat la angajator a documentelor pentru acordare deduceri suplimentare la calculul impozitului pe salariu) se poate depune la CJAS. La banca dumneavoastra ati declarat ca il intretineti si normal ca ca ei nu l-au verificat sa vada daca e inregistrat la fisc cu venituri, dar e posibil ca la CNAS sa verifice.

Legea spune ca daca veniturie din dvidente sunt mai mici decat salariul minim atunci contributia se calculeaza la salariul minim.

Sau trimiteti un email si intrebati la CJAS de care apartineti la [ link extern ]
Vilb, utilizator