Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Asociatie umanitara
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Asociatie umanitara

Detin o asociatie umanitara pentru fiul meu cu handicap.
O persoana cu 2 copii care au frad de handicap m-a rugat sa-i deschid un cont separat pentru a strange bani cu ajutorul formularelor 230.
Este posibil? Cum se va reflecta in contabilitate? Cum voi putea sa-i restitui suma stransa in acel cont? Multumesc
Da, se poate. Mergeti la banca si intrebati ce acte sa depuneti la ei.
Banii ii dati pe baza unui contract de sponsorizare in urma cererii pe care sa o depuna reprezentantii copiilor si a actelor doveditoare. Dar aveti in vedere si anuntati si parintii copiilor ca banii din 2% vin cam tarziu in contul ong virati de la trezorerie. Poate fi sfarsitul anului sau chiar inceputul anului viitor.
Asociatia poate deschide diferite conturi la diferite banci, si prin acest mecanism sa stie care bani pentru ce proiect sa beneficiar vin din mecanismul 2%. COntractul ar trebui sa fie unul de donatie cu sarcina (de a cheltui banii pt anumite destinatii), nu contract de sponsorizare, ca institutia sponsorizarii e specifica altor categorii, nu unui ONG care da ajutoare unor persoane in nevoie.... Daca suma nu depaseste 25000 lei contractul de donatie nu trebuie sa imbrace forma autentica. Si de fapt initial se face contract de promisiune de donatie, ca donatia fiind contract real intra in vigoare de fapt numai la predarea efectiva a obiectulu ei - adica atunci cand ii virati sau dati numerar banii veniti in cont....