Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inregistrare factura furnizor TVA 24% dupa depunere ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inregistrare factura furnizor TVA 24% dupa depunere decont TVA dec.2015

1.Un furnizor de materii prime nu trimite la timp factura aferenta livrarii din decembrie 2015.
Cf. legii ar trebui ca in 15 zile de la livrare furnizorul sa emita factura.
In practica se intampla ca afcturile sa nu ajunga la timp la client,din diferite motive(circuit postal,etc)
2.Clientul depune decontul de TVA pentru luna decembrie 2015, fara inregistrarea facturii in discutie
3.Factura de la furnizor cu TVA 24% ajunge la client in data de 1 februarie 2016,dupa depunerea decontului de TVA.
Cum procedeaza clientul in acest caz?
a) inregistreaza factura pe decembrie 2015 cu TVA 24% si depune declaratie rectificativa la TVA?
b) refuza factura si solicita refacturare in 2016 cu cota 20% ?
c) alta soultie??

In principiu se face corectie de decont..
cota de tva e legata de faptul generator, adica de momentul cand a fost livrata marfa, deci..

[ link extern ]
infoconsult, Consultant fiscal