Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Tragerea la raspundere a administratorului drumului ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Tragerea la raspundere a administratorului drumului pentru un accident datorat poleiului

Buna ziua.Ce demersuri trebuie facute in speranta recuperarii prejudiciului unui accident fara victime cauzat de un drum cu polei/mazga?detin dovada video, nu am primit nici o amenda sau proces verbal de la constatatori.Masina era in perfecta stare de functionare si nu aveam viteza.
Cate autovehicule au fost implicate? Cine a fost vinovat, dvs. sau celalalt participant la trafic?
2 autovehicule, eu am fost vinovat, s-a facut intelegere amiabila, dar accidentul a fost unul foarte minor problema a fost dupa accident deoarece pentru a l evita am intrat in parapet aducand avarii mult mai grave masini conduse de mine, accident care nu s ar fi produs daca conditile de drum erau normale
Da, in situatia in care aveti asigurare casco, va despagubeste asigurătorul dvs.,
daca nu aveti asigurare casco reparatia o veti suporta dvs.
Daca va ganditi sa va indreptati impotriva administratorului de drum pentru faptul ca era polei, nu aveti nicio sansa, dvs. sunteti cel care ar fi trebuit sa adapteze viteza la conditiile meteo.
Am filmare video de la conducatorul automobilului lovit(filmare dashcam)unde se vede clar ca nu am viteza ,masina condusa de mine intra in curba regulamentar, iar la jumatatea curbei prinde o portiune unde drumul este alunecos moment in care fundul masinii derapeaza. Cauza accidentului nu a fost viteza
Nu conteaza ca , "Cauza accidentului nu a fost viteza" , ci ca nu s-a adaptat viteza la conditiile de drum, cu alte cuvinte, orice viteza ati fi avut sunteti vinovat. Ok?
Eu va inteleg, insa dvs. veti suporta paguba.