avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecere la platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecere la platitor de TVA

O societate neplatitoare de TVA la sfarsitul lunii decembrie 2015 depaseste pragul de 220 000 lei cifra de afaceri. Stocul de marfa este de 83 000 ron.
Intrebare : Din ianuarie 2016 va trece la platitori de TVA , nu? Iar daca in cursul anului 2016, nu depaseste iar pragul de 220 000 , poate trece iar la neplatitori de TVA, si in cazul acesta va trebui sa platesc tva aferent si stocului de marfa pentru care nu a fost dedusa taxa de tva (adica stocul de la sfarsitul lui 2015 - 83 000 ron) ? Multumesc anticipat !

Alte discuții în legătură

Vreau sa trec neplatitor de tva MIV MIV buna seara, pana in 30.11.2012 nu am depasit ( si nici in decembrie nu am sanse ) plafonul de 220 000 lei cifra de afaceri luata in calcul pentru plafonul ... (vezi toată discuția)
Neplatitori de tva troanta troanta daca ma declar neplatitor de tva acum si am marfa in stoc ,ce se intimla ?platesc tva-ul la valoarea stocului de marfa?ce poat face in conditiile in care ... (vezi toată discuția)
Iesire de la tva MINPOP MINPOP Buna ziua , Va cer ajutor urgent pentru urmatoarea situatie : In luna ian 2011 am solicitat scoatere de la TVA pt o soc. com. care a realizat o cifra ... (vezi toată discuția)