Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Schimbare codebitor credit ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Schimbare codebitor credit ipotecar

Buna ziua!Acum opt ani am luat un credit ipotecar pe 35 de ani,insa avnd nevoie de un codebitor,iar sotia neavand venituri,l-am luat pe cumnatul meu.Acum sotia are venit si loc de munca stabil si am vrea sa inlocuim codebitorul cu sotia,deoarece cumnatul nu mai poate sa ia credit ipotecar la randul lui fiind prins in acest ontract.Intrebarea noastra este:Se poate schimba codebitorul?Daca da,ce ar trebuii sa facem?Precizez ca la banca,in Bucuresti,cumnatului i s-a spus ca se poate iar mie,in Constanta,mi s-a spus ca nu au auzit macar de asa ceva pana acum.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!Va multumesc frumos!
Mergeți la banca unde ati încheiat contractul cu dovada de venit a soției și acolo faceți cerere cu nr de înregistrare pt schimbarea unui codebitor cu altul. Dacă nu sunt de acord, nu aveți cum.sa ii obligați, va trebui sa găsiți alte soluții.