Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... calcul salariu functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

calcul salariu functionar public

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in calculul salariului unei persoane incadrata intr-o functie de executie publica, consilier,clasa I, grad asistent, gradatia 1, treapta 1.
Salariu de baza calculat este de 1294 lei(salar minim 1050+crestere 10%+crestere 12%).
Spuneti-mi care este baza pentru sporul de conditi vatamatoare(spor de calculator), si care este baza pentru sporul de vechime(5%)?
Persoana are o vechime de 3 ani, incadrata initial cu 866 lei.

Multumesc anticipat.

sporul de vechime este inclus deja in salar conform treptei pe care se afla. nu se mai regaseste separat, din 2010-2011 .
celelalte sporuri se calculeaza la salariul de baza, in cazul dumneavoastra la 1294
Si totusi ce facem cu vechimea! Dupa legea 284/2010 o persoana care are peste 3 ani vechime are drept la 3 clase succesive de salarizare, calculul ar fi: 1294x7,5% +/=....
Cam aici ma impotmolesc eu!
Pe de alta parte alti colegi incadrati ca inspectori sau consilieri - asistenti, care sunt cu vechime mai mare abia acum au ajuns la salariul de 1294 lei.