Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Calcul caldura pe casa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Calcul caldura pe casa scarii

In asociatia noastra de proprietari , care are un bloc cu 140 apartamente si 7 scari, locatarii unei scari au facut un sistem de caldura pe verticala pe casa scarii, cu gigacalorimetru central la subsol si gigacalorimetre individuale pentru fiecare apartament bransat la usa. Racordarea s-a facut de la coloana furnizorului,cu acceptul acestuia,inainte de gigacalorimetrul central al blocului. Din 20 apartamente sunt bransate 15.Avem 2 locatari plecati de doi ani in strainatate , dintre cei debransati. La calculul consumului de energie termica lunar intre gigacalorimetru din subsol si suma indexilor gigacalorimrtelor individuale exista o diferenta,care este caldura pe casa scarii.Cum si cine trebuie sa participe la plata acestei diferente ? Pana acum se calcula proportional cu consumul fiecaruia, dar sunt locatari cu un consum mai mare ,care nu sunt deacord. Cum este corect si legal?
Ca sa ajungeti la un raspuns corect, trebuie sa ganditi logic.

Vedeti conducta de pe casa scarii ca un imens calorifer in care temperatura este constanta de la parter la ultimul etaj. Aceasta caldura nu este determinata de consumul apartamentelor, ci de temperatura si consumurile de la bransament din care ati scazut consumurile apartamentelor.

Asadar caldura pe casa scarii se repartizeaza conform cotei-parti indivize pe care o are fiecare proprietar, unii mai mare, altii mai mica, dupa cum le este si suprafata apartamentelor.