Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Contract telefonie mobila prelungit la telefon
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Contract telefonie mobila prelungit la telefon

A trecut a cei 2 ani de abonament vodafone cat scria in contract.Am primit apel cu oferta noua am acceptat si primesc sms ca am de achitat mai mult
Stiam ca cateva zile am dreptu de a renunta ii adevarat si cate zile era?
Buna ziua,
Puteti renunta oricand fara a plati penalitati si doar, aparatul nou pe care l-ati primit eventual gratis sau cu reduceri.
Sunati-i cat mai repede si spuneti-le ca renuntati la abonamentul propus si vreti sa ramaneti pe abonamentul vechi. Aveti 14 zile de la primirea SMS-ului pentru asta.
Daca doriti sa renuntati la ei cu totul specificati si ca nu mai vreti sa fie prelungit contractul - sunt doua lucruri diferite. Astfel veti mai avea doar o luna de platit si in acel interval va puteti porta numarul.

Cereti numarul de inregistrare a cererii sau, daca zice ca vi-l poate da pe loc, spuneti-i operatorului sa va spuna numele clar, ca sa-l puteti nota. Notati si ora la care ati vorbit.

Mai simplu ar fi sa mergeti cu cartea de identitate la o reprezentanta si sa inregistrati acolo renuntarea.