Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit pe cladire si teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit pe cladire si teren

buna ziua. doresc sa va intreb urmatoarele ; am o locuinta (casa ) cu teren , sunt o persoana cu handicap accentuat si cand am fost sa platesc impozitul mi s-a spus ca doar eu sunt scutit iar sotia fiind o persoana fara handicap trebuie sa plateasca 1/2 din impozit ( ea =1/2 si eu 1/2 ) cf.noului cod fiscal.noi doi fiind coproprietari intrucat lucuinta am dobandit-o fiind casatoriti in acel moment ) va multumesc.
Ce anume va nedumereste? Daca trebuie sa plateasca sotia? Impozitul se plateste pe CNP, fiecare cu jumatatea lui daca sunteti coproprietari. (Daca era toata proprietatea dv, nu plateati deloc)

Toate cele bune!
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
sotul este cu handicap iar pe actul casei ( contract de vanzare cumparare ) scrie ;" vand lui G.T. un imobil ..." iar mai jos scrie " subsemnatul G.T. casatorit cu G.N.cumpar imobilul ... ". Pe incheierea de autentificare scrie " in fata mea (vanzator P.F. SI G.T (sotul). aceasta este nedumerirea mea , daca suntem o familie de ce ne numim coproprietari si sa platim fiecare 1/2 . va multumesc.
Beneficiați de scutire la plata impozitului pe clădirea de domiciliu si a terenului aferent ei conform codului fiscal - legea 227/2015, art 456, alin 1, lit t și art 464, alin 1,
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
[ link extern ]

ART. 464 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe teren pentru:
t) terenul aferent clădirii de domiciliu, aflat în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
[ link extern ]
multumesc.