Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare, recuperare cheltuieli
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare, recuperare cheltuieli

Buna ziua, am avut proces cu o firma de recuperare am facut contestatie la executare, invocand prescriptia si am castigat, am avut avocat evident.
Am facut cerere de restituire a taxei de timbru la primarie si cerere restituire cheltuieli de judecata la firma rec,. Au trecut deja 3 saptamani si nu am primit nici un raspuns.
Stie cineva cam cat dureaza pana se raspunde se returneaza banii ? este un termen in acest sens ?
multumesc
Nu există niciun termen. Dacă nu plătesc, va trebui să îi executați silit, pentru onorariu de avocat. Taxa v-o restituie Judecătoria.
multumesc pentru raspuns, taxa de timbru am platit-o la primaria din localitate sectia finante, acolo am facut si cererea de restituire, Am gresit ? trebuia la judecatorie ?
merg cu sentinta la judecatorie sa fac cerere ?
Ați greșit, judecătoria o restituie.Da, faceți cerere. Este o procedură simplă.
citesc procedura de restituire a taxei de timbru 26/11/2013zice asa
-Stabilirea sumelor de restituit se face de catre instanta judecatoreasca,,,,,
-In vederea restituirii, contribuabilul solicitant depune in cadrul termenului legal cererea de restituire la registratura unitatii administrativ teritoriale, denumita organul fiscal local ,
Deci nu mai inteleg, Sigur trebuia la judecatorie ?
flaviamihaela, utilizator
Dacă Judecătoria a dispus prin Hotărâre restituirea, este ok la Adm. Financiară. Dacă nu, va trebui să dispună mai întâi Judecătoria.