avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2014 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie executare, recuperare cheltuieli
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie executare, recuperare cheltuieli

Buna ziua, am avut proces cu o firma de recuperare am facut contestatie la executare, invocand prescriptia si am castigat, am avut avocat evident.
Am facut cerere de restituire a taxei de timbru la primarie si cerere restituire cheltuieli de judecata la firma rec,. Au trecut deja 3 saptamani si nu am primit nici un raspuns.
Stie cineva cam cat dureaza pana se raspunde se returneaza banii ? este un termen in acest sens ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: flaviamihaela , utilizator 15:25, 3 Februarie 2016
Nu există niciun termen. Dacă nu plătesc, va trebui să îi executați silit, pentru onorariu de avocat. Taxa v-o restituie Judecătoria.
multumesc pentru raspuns, taxa de timbru am platit-o la primaria din localitate sectia finante, acolo am facut si cererea de restituire, Am gresit ? trebuia la judecatorie ?
merg cu sentinta la judecatorie sa fac cerere ?
Ați greșit, judecătoria o restituie.Da, faceți cerere. Este o procedură simplă.
citesc procedura de restituire a taxei de timbru 26/11/2013zice asa
-Stabilirea sumelor de restituit se face de catre instanta judecatoreasca,,,,,
-In vederea restituirii, contribuabilul solicitant depune in cadrul termenului legal cererea de restituire la registratura unitatii administrativ teritoriale, denumita organul fiscal local ,
Deci nu mai inteleg, Sigur trebuia la judecatorie ?
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2016
flaviamihaela, utilizator
Dacă Judecătoria a dispus prin Hotărâre restituirea, este ok la Adm. Financiară. Dacă nu, va trebui să dispună mai întâi Judecătoria.

Alte discuții în legătură

Contestaţie la executare castigata, restituire taxa timbru m_m m_m Buna ziua, Am castigat contestatia la executare inceputa de kruk, iar in hotarare specifica ca se anuleaza toate actele de executare. Atat. Fara cheltuieli ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru judiciar miklossh miklossh Am platit taxa timbru judiciar de 300 lei in vederea deschiderii unui proces pentru recuperarea taxei auto. Intre timp s-a aprobat recuperarea taxei fara ... (vezi toată discuția)
Restituire taxa judiciara de timbru stancu  georgeta stancu georgeta Buna ziua!As dori si eu , va rog, un raspuns la urmatoarea problema: Am fost reclamanta intr-un dosar de partaj succesoral , si la primul ... (vezi toată discuția)