avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Grupa a II-a de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Grupa a II-a de munca

Am lucrat 10 ani la IFA Viscoza Lupeni, si am plecat de la aceasta unitate in 1989. In 1990 apare HG559/1990 si Ordinul MIChP 969/1990 care stabileste ca perioada lucrata la Viscoza Lupeni, se incadrează în grupa a II-a de munca. Nu am cunoscut acest lucru, abia acum am auzit si fiind in prag de pensionare, mi ar prinde bine ca sa fie mentionata grupa a II-a de munca,fiind vorba de 10 ani. Cum pot obtine acest lucru_? deoarece am cautat peste tot arhiva IFA Viscoza Lupeni si nimeni u stie unde este. Ce ma sfatuiti_?
Cel mai recent răspuns: CATALAB CONSTANTIN , utilizator 18:45, 17 Noiembrie 2021
Incercati la:
Direcţia Judeţeană Hunedoara a Arhivelor Naţionale
Adresa: Str. Aurel Vlaicu nr. 2, Deva, cod 330005, jud. Hunedoara
Telefon: 0254/213875, 0254/214347
E-mail: hunedoara@arhivelenationale.ro
Program Sala de studiu: Luni-Joi: 8.30-15.30
E-mail Sala de studiu: salastudiu.hunedoara@arhivelenationale.ro
Program Relaţii cu publicul: Luni-Miercuri, Vineri: 8.30-16.30, Joi: 8.30-18.30
Audienţe şef serviciu: Marţi, Joi: 12.00-14.00
Multumesc mult pentru raspuns
Ultima modificare: Miercuri, 3 Februarie 2016
katherina55, utilizator
DACA NU EXISTA ARHIVA, CUM POT REZOLVA PROBLEMA? SE POATE ACTIONA IN JUDECATA PENTRU RECONSTITUIREA CARTII DE MUNCA?
Se poate promova o actiune in instanta pentru reconstituirea vechimii in munca.

Ati intrebat la Direcţia Judeţeană Hunedoara a Arhivelor Naţionale ?
Da, am facut cerere, acum astept raspunsul lor.

Alte discuții în legătură

Buna ziua in perioada 1987-1990 am lucrat in cadrul societății ... Vasilescu Aurelia Vasilescu Aurelia Buna ziua In perioada 1987-1990 am lucrat in cadrul societății Electronica Industrială din sos baicului Bucuresti, unde pot gasi arhiva societății? ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am lucrat in romania din februarie 1982 pana in septembrie ... Silvia Luiza Silvia Luiza Buna ziua, Am lucrat in Romania din februarie 1982 pana in septembrie 1990, am plecat din Romania in timpul concediului si nu m-am mai intors. In cartea de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. am lucrat la canalul bucurești - dunăre în perioada ... GhitaS GhitaS Bună ziua. Am lucrat la Canalul București - Dunăre în perioada 1 iulie 1988 până în ianuarie 1989, ca detașat de la OGA Bihor. Pentru dosarul de ... (vezi toată discuția)