Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Nu stiu daca este accident de munca sau nu si nici cum ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Nu stiu daca este accident de munca sau nu si nici cum sa procedez...

Buna seara,
in data de 04.01.2016, am avut un accident in unul din magazinele de care ma ocup - am alunecat pe gresia uda si am cazut, lovindu-ma la spate. Nu m-am putut ridica de jos pentru cateva minute, iar cand au reusit sa ma ridice doua dintre colege si sa ma puna pe un scaun au inceput si niste dureri de cap pulsatile. In aproximativ o ora cand am vazut ca intepenesc din ce in ce mai mult si durerea de spate nu se diminueaza am sunat la Medicover sa solicit o programare si sa consult un medic. Doamna cu care am vorbit mi-a spus sa nu ma deplasez caci va trimite o salvare(in urma intrebarilor pe care mi le-a pus). Salvarea a sosit si medicul a hotarat ca trebuie neaparat sa mergem la spital. M-au dus la Spitalul Universitar caci era cel mai apropiat, unde am ramas pana in jur de ora 20:00. Aici am facut 2 radiografii pentru zona lombara (fara sa se constate vreo fisura sau fractura) si mi-au pus 2 perfuzii cu calmante si antiinflamatoare. Diagnosticul cu care m-au externat a fost Traumatism Vertebro Lombar scor Frankel E, am primit si un tratament medicamentos si indicatii de repaus la pat 7 zile, CM prin MF si control la nevoie. In data de 5.01.2016 m-am prezentat la medicul de familie pentru concediu medical, am primit si de la dumneaei un tratament homeopat si indicatii de conduita si comportament, iar pe data de 12.01.2016 m-am intors la serviciu, clar nerefacuta caci zona lombara era la fel de dureroasa si episoadele de durere de cap pulsatila nu au disparut. In data de 15.01.2016 m-am prezentat la un medic neurolog din reteaua Medicover (facusem o programare), i-am povestit ce s-a intamplat, ca nu m-am lovit la cap, dar ca la cateva minute dupa cazatura m-am ales cu aceste dureri care au aparut in fiecare zi de mai multe ori de atunci. Dupa ce m-a supus la niste teste diagnosticul pus a fost Cefaleea si nevralgie Arnold stanga(mi-a spus ca acesta a survenit in urma impactului cu solul si ca au fost afectati cativa centrii nervosi datorita socului produs de cadere). M-a trimis direct la radiografie de coloana pentru zona cervicala, mi-a dat tratament medicamentos (pentru 5 zile) si local si mi-a scris ca trebuie sa evit expunerea la curent de aer rece si miscarile bruste si ca trebuie sa revin la control peste o saptamana (am si facut programarea pentru data de 20.01.2016). La radiografia de coloana a reiesit deplasarea posterioara cu 1.5 mm a corpului vertebral C3 pe C4 si ingustarea spatiului intervertebral C5-C6. In data de 20.01.2016 cand am revenit la control si cu rezultatul radiografiei, diagosticul s-a modificat in Cefaleea, Nevralgie Arnold stanga, Spondiloza, Spondiloza cervicala, Retrolistezis C3-C4, iar recomandarile au fost: recuperare medicala, repaos la domiciliu timp de o saptamana, tratament medicamentos si local si revine la control peste 2 saptamani sau la nevoie. Am mers si la un medic ortoped pentru durerea din zona lombara in data de 18.01.2016 si dupa controlul de rigoare mi-a facut trimitere la recuperare medicala cu mentiunea ca daca nu se amelioreaza situatia dupa recuperare trebuie sa facem un RMN. In data de 20.01.2016 am avut programarea si la medicul de recuperare medicala care dupa consultatie a pus urmatorul diagnostic: contuzie a zonei inferioare a spatelui si pelvisului; traumatism vertebromedular lombar Frankel E; instabilitati ale coloanei vertebrale, regiunea cervicala; spondilolistezis C3-C4. A facut de asemenea urmatoarele recomandari; 10 sedinte de electroterapie, laserterapie, magnetoterapie si terapie combinata; radiografie vertebrala cervicala fata sau profil(in flexie si extensie) ca sa vada daca vertebrele cu probleme sunt stabile sau nu(rezultatul a fost ca vertebrele sunt stabile, deci nu necesita interventie neurochirurgicala) .
Pe masura ce am mers la fiecare control/medic am dus la departamentul de HR copii dupa toate documentele eliberate de acestia ca sa nu creada ca mint cu ceva sau merg in alta parte, iar in data de 20.01.2016 am dus la HR o cerere de recuperare pentru 4 zile lucrate in week-end anul trecut pentru a sta acasa cateva zile in perioada in care faceam sedintele de fizioterapie (asa mi-a fost recomandat si de catre medici si de catre domnisoarele asistente cand am facut programarile, sa raman cat mai mult la domiciliu si sa nu ma expun mediului de afara si cat mai mult in pozitie orizontala ca sa nu solicit coloana) caci am crezut ca exista intelegere si suport(i-am explicat ca nu vreau sa-mi iau 10 zile de concediu medical stiind ca am aceste zile de recuperat) in conditiile in care in data de 04.01.2016 cand am avut accidentul au sunt de 4 ori colega de la HR si de 2 ori directorul companiei - insa surpriza - am primit un raspuns mai mult decat negativ, mi s-a spus ca sigur mi le-am recuperat, ba chiar mi s-a spus ca aceste probleme nu le am de la cazatura din magazin si ca le aveam deja si multe alte lucruri pe care nu le mai pot reproduce. Raspunsul meu a fost unul simplu - ca eu nu sunt medic si nu am cunostinte medicale, nu eu am pus toate acele lucruri pe hartie atat diagnosticele cat si recomandarile si ca o sa merg la medicul de familie sa-mi iau concediu medical - ceea ce am si facut. Intre timp discutii au mai fost verbale doar cu doamna de la HR caci in momentul in care am vrut sa vorbesc cu directorul companiei intruna din seri nu am putut eu caci trebuia sa ajung la medicul neurolog si mi-am facut cerere de invoire 1 ora(in 20.01.2016) si chiar daca am stabilit din seara respectiva sa ne intanlim a 2 a zi la ora 10:00 nu a mai avut timp. I-am trimis in aceasta perioada doamnei de la HR doua emailuri in care ii explicam politicos ca o rog sa ia legatura cu toti cei 4 medici pentru orice nelamurire caci nu am nimic de ascuns si i-am scris ca nu am dat nicio "atentie" niciunuia dintre medici si ca am sa o rog sa verifice acele zile pentru care am facut cererea caci eu imi tin o evidenta foarte buna la tot ce am de recuperat si o evidenta si mai buna la ce am recuperat deja. Bineinteles ca nu am primit niciun raspuns la niciunul din emailuri. Am observat pe Concediul Medical ca acel cod de indemnizatie este 01, adica boala obisnuita si cand am sunat medicul de familie sa o intreb cum se poate schimba mi-a spus ca ei nu pot pune codul 03 decat daca primesc in scris constatare de la medicul de medicina muncii prin care el sa concluzioneze ca a fost accident de munca.
Vreau sa va intreb ce ma sfatuiti sa fac in continuare caci eu nu stiu cine este medicul de medicina muncii si nu stiu daca este datoria angajatului sa ia legatura cu el - este prima data cand ma confrunt cu acest gen de situatie si nu stiu cum sa reactionez. Nu ma gandeam sa am vreo reactie pana nu au inceput "rautatile" la care sunt supusa si este prima data cand ma interesez de asa ceva.
Va multumesc pentru ajutor.
O seara buna!
Evenimentul produs trebuia anuntat de dvs. (de conducatorul locului de munca) la angajator si de catre angajator la ITM conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006
-art. 26 Orice eveniment, aşa cum este definit la art.5 lit. f), va fi comunicat de îndată angajatorului, de către conducătorul locului de muncă sau de orice altă persoană care are cunoştinţă despre producerea acestuia.
-art.27(1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art.5 lit.f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art.5 lit.f) eveniment - accidentul care a antrenat decesul sau vătămări ale organismului, produs în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu, situaţia de persoană dată dispărută sau accidentul de traseu ori de circulaţie, în condiţiile în care au fost implicate persoane angajate, incidentul periculos, precum şi cazul susceptibil de boală profesională sau legată de profesiune;
Angajatorul are obligatia sa cerceteze evenimentul produs si sa trimita dosarul de cercetare la ITM pentru avizare. Daca avizul ITM este pentru AM, firma inregistreaza AM si completeaza formularul FIAM pentru AM si BP.
Angajatorul inmaneaza lucratorului 1 expl. din PV de cercetare si 1 expl. FIAM.
Daca aceste prevederil legale nu au fost respectate, puteti sesiza dvs. ITM, in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Se va face o ancheta si ITM va amenda contraventional angajatorul si va dispune respectarea legii.
In functie de avizul ITM pe dosarul de cercetare al angajatorului, se mentioneaza codul pe certificatele medicale primite.
Medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale (examinare medicala la angajare si examinarea periodica a lucratorilor) nu poate schimba codul fara a exista documentele mentionate mai sus.
Depunerea certificatelor medicale se face la angajator de catre beneficiarul concediului medical. Angajatorul se ocupa de plata concediilor medicale.
Multumesc,
Din ce inteleg, exista doar posibilitatea de sesizare in scris ITM, iar acestia vor amenda contraventional compania la care lucrez – lucru care nu cred ca ii vor face sa-si schimbe atitudinea de acum in una pozitiva.
Nu stiu daca este cea mai buna solutie pentru ceea ce am eu nevoie – mai ales ca stiu ca exista contacte de care se pot folosi.
Am precizat calea legala. Cum veti proceda este alegerea dvs.