Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare deducere personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare deducere personala

Buna ziua,
Rog clarificare in urmatoarea problema:
Deducerea personala se acorda la functia de baza, in functie de nr. de persoane aflate in intretinere.
Deducerea nu se acorda proportional cu timpul luctat: CIM timp partial, angajat in cursul lunii, salariat cu N sau CFS.
Daca un salarit s-a angajat in data de 12.01.2016, va beneficia de intreaga deducere in luna ianuarie, nu?

Deducerea personala se acorda in functie de venit lunar brut realizat de salariatul respectiv.

Copdul fiscal
art.77 - Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.500 lei inclusiv, astfel:
(i) pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 300 lei;
(ii) pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 400 lei;
(iii) pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 500 lei;
(iv) pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 600 lei;
(v) pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 800 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.501 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.