avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare deducere personala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare deducere personala

Buna ziua,
Rog clarificare in urmatoarea problema:
Deducerea personala se acorda la functia de baza, in functie de nr. de persoane aflate in intretinere.
Deducerea nu se acorda proportional cu timpul luctat: CIM timp partial, angajat in cursul lunii, salariat cu N sau CFS.
Daca un salarit s-a angajat in data de 12.01.2016, va beneficia de intreaga deducere in luna ianuarie, nu?

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:10, 3 Februarie 2016
Deducerea personala se acorda in functie de venit lunar brut realizat de salariatul respectiv.

Copdul fiscal
art.77 - Deducere personală
(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

(2) Deducerea personală se acordă pentru persoanele fizice care au un venit lunar brut de până la 1.500 lei inclusiv, astfel:
(i) pentru contribuabilii care nu au persoane în întreţinere - 300 lei;
(ii) pentru contribuabilii care au o persoană în întreţinere - 400 lei;
(iii) pentru contribuabilii care au două persoane în întreţinere - 500 lei;
(iv) pentru contribuabilii care au trei persoane în întreţinere - 600 lei;
(v) pentru contribuabilii care au patru sau mai multe persoane în întreţinere - 800 lei.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii cuprinse între 1.501 lei şi 3.000 lei, inclusiv, deducerile personale sunt degresive faţă de cele de mai sus şi se stabilesc prin ordin al ministrului finanţelor publice.

Pentru contribuabilii care realizează venituri brute lunare din salarii de peste 3.000 lei nu se acordă deducerea personală.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere la salariu pt copiii minori anca_luc anca_luc Buna ziua, Lucrez in sistemul bugetar,am un salariu de incadrare ,deci brut,de 2617 lei,imi puteti spune ,va rog, cat e deducerea pt doi copii minori aflati ... (vezi toată discuția)
Deducere copil 2 ani si 7 luni Rareș Alexandru Rareș Alexandru Buna ziua lucrez la o firma si vreau sa stiu daca ar trebui sa imi dea deducere sau sunt firme scutite de acea deducere? Pentru ca eu am întrebat si ... (vezi toată discuția)
Deducere impozit familie monoparentala Virusu9 Virusu9 Buna ziua,sunt o mămica cu un copil in întretinerea.unic intretinator. Salariul meu brut depăseste putin peste 3000,avand in vedere ca suntem o familie ... (vezi toată discuția)