Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somaj dupa concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somaj dupa concediu crestere copil

Buna ziua!
Sunt interesat sa aflu daca dupa concediu de crestere copil pot beneficia de somaj.Problema este ca firma la care am lucrat timp de doi ani a intrat in insolventa si uterior in faliment.Ce pasi ar trebui sa parcurg si ce documente ar fi necesare pentru a putea intra in somaj?
Multumesc anticipat.
Toate cele bune!
ContSters380673, utilizator
1. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca va inceteaza ultimul contract individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs.

2. Luati legatura cu ultimul dvs. angajator (sau cu lichidatorul judiciar) sa va inmaneze decizia de concediere, adeverinta tip pentru somaj si adeverinta de vechime.

3. Actele necesare pentru inregistrarea la Agentia de Somaj:

a. Actul de identitate, in original si copie;
b. Actele de studii si de calificare, in original si copie;
c. Adeverinta medicala (de la medical de familie) din care sa rezulte ca persoana este clinic sanatoasa sau apta de munca ori ca are eventuale restrictii medicale;
d. Actele eliberate de organele financiar teritoriale, din care sa rezulte ca persoana nu realizeaza venituri sau ca realizeaza, din activitati autorizate potrivit legii, venituri mai mici decat valoarea indicatorului social de referinta al asigurarilor pentru somaj si stimularii ocuparii fortei de munca in vigoare;
e. Carnetul de munca, in original si copie (daca aveti);
f. Adeverinta de vechime pentru perioada 01.01.2011 pana in prezent, eliberata de angajator;
g. Adeverinta tip (Anexa 26) pentru somaj, eliberata de angajator;
h. Decizia de incetare a contractului individual de munca (original si copie).

Multumesc frumos pentru informatii.
Numai bine va doresc!